Pırasa kızartması nasıl yapılır?

pırasaPırasa kızartması pek çok kişinin sevdiği kış yemekleri arasındadır.  Bu sebzeyle yapılan yemekler aslında çoğu insanın severek yediği yiyeceklerden biridir. Pırasa kızartmasının özellikle kış döneminde çok faydalı besinlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebzenin kış aylarında tüketilmesi halinde birçok hastalıktan korumakta, daha rahat bir yaşam sürmenizi sağlar. Bu yüzden kış aylarında bu sebzenin tüketilmesi küçük büyük herkes için çok önemlidir. Üstelik yapımı kolay olduğu için, bu yemeği her yaştan kişi yemek yapmayı pek bilmese bile kolaylıkla yapabilir. Bu yemekte kullanılan malzemelerde her evde bulunan, kolay malzemelerdir. Bu yüzden sizlerde pırasa kızartmasını yapıp afiyetle tüketebilirsiniz. Dilerseniz birlikte pırasa kızartmasını yapmaya başlayabiliriz.

Pırasa kızartması için gerekli malzemeler

  • 3 adet pırasa
  • Yarım çay bardağı mısır unu
  • Bir adet yumurta
  • Yeteri kadar tuz, kırmızı pul biber ve karabiber
  • 2 diş sarımsak
  • Kızartma için sıvı yağ

Pırasa kızartması yapımı

Öncelikle pırasaları iyice yıkamalısınız. Özellikle yapraklarını iyi yıkayın. Daha sonra pırasaları tahtanın üzerinde küçük küçük doğramaya başlayın. Doğrama sırasında pırasalar halka halka kesmelisiniz.  Pırasanın üzerine bolca tuz atarak elinizle ovuşturun. Bu sayede pırasanın tuzu tam olarak içerisine çekmesini sağlayın.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra doğrayıp tuzla karıştırdığınız pırasaların üzerine yumurtayı kırıp, üzerine isteğinize bağlı olarak biberleri ekleyin. Damak zevkinize uygun şekilde acı ya da tatlı yapabilirsiniz. İşte bu aşamaya gelindiğinde arzu edenler sarımsağı da ilave edebilir. Bu karışımın üzerine malzemelerdeki bütün unu ilave ederek tekrar karıştırmaya devam edin.  Artık pırasa kızartması tarifinin yarısına geldik.

Bu arada teflon bir tava içine kızartma yağınızı koyup, yağı biraz kızdırın.  Orta ateşi kullanırsanız daha iyi olur. Bundan sonra bu karışımı yağın içine koyarak, iyice kızartın. Pırasa kızartması tam kıvamında olduğunda, servis tabağına alın. Bunu dilediğiniz şekilde dilimleyerek, servise hazır hale getirin. Çocuklarınıza pırasayı sevdirmek için, bu tarif kaçırılmayacak bir fırsat. Çünkü pırasa besleyici özellikleriyle çocuklarınızın bağışıklık sitemini güçlendirerek, hastalıklardan korunmalarını sağlayacaktır. Tabi içinde barındırdığı vitamin ve mineralleri de dikkate almalısınız. Yanında yoğurtla birlikte sevdiklerinize ikram edeceğiniz pırasa kızartması çok beğenilecektir.

Bir Cevap Yazın