Pinyata nasıl yapılır?

ABD yapımı filmlerde gördüğümüz ve son yıllarda ülkemizdeki doğum günleriyle çocuk yuvalarında düzenlenen şenliklerde de oldukça sık rastlanılan pinyatalar, herkes tarafından yapılabilecek kadar basit ancak biraz el oyalayan bir figürdür. Çocuklar kadar farklı tasarımlarla büyükler tarafından da beğenilen pinyatalar çok pratik bir şekilde ve basit malzemelerle hazırlandığından giderek daha popüler hale geliyor. Plastik bir balonu bu kadar farklı bir görsele dönüştürmek çocuklarla birlikte yapılabilecek ve en az onlar kadar sizin de hoşunuza gidecek eğlenceli bir hobiye dahi dönüşebilir. Kutlamalarda süs olarak kullanılabilecek pinyatalar ayrıca ev dekorasyonunda aksesuar olarak da tercih edilmektedir.

Gerekli malzemeler;

  • Plastik bir balon
  • 1 su bardağı un
  • Kullanılmış gazete
  • Fon kağıdı
  • İçine doldurmak için ambalajlı şeker

Yapımı;

Balonu şişirerek işe başlayın ve pinyatanızı rahatça yapabilmek için geniş ve derin bir kap kullanın. Şişirdiğiniz balonu kabınızın içine yerleştirdikten sonra ayrıca bir yerde un ile suyu karıştırın. Burada el alışkanlığı ile su ve un ile hazırladığınız hamuru “kulak memesi” kıvamına getirmemeye dikkat etmenizde yarar var. Çünkü hazırladığınız karışım bir hamur değil, daha ziyade bir bulamaç kıvamında olmalıdır. Un ile suyu “sulu” bir karışım oluşturacak şekilde karıştırdıktan şişirdiğiniz balonun üzerini kaplayın. Hazırladığınız karışım doğal bir yapıştırıcı vazifesi görecektir. Balonun etrafını gazete kağıtları ile bir kat kaplayın ve daha sonra 1 saat kadar gazetenin tamamen kuruması için bekleyin. Ancak balonun her yerini kaplamamanız gerektiğini unutmayın ve avuç içi büyüklüğünde bir alanı “kaplamadan” bırakın.

Gazete kağıtlarını su ve un karışımı ile balonun üzerine en az 3-4 kat uygulamanız ve bir bölümünü boş bırakmanız gerekiyor. Her katın uygulanmasından sonra yaklaşık olarak 1 saat tam kuruma gerçekleşene kadar bekleyin ve sonra yeni bir kat daha yapıştırın. Gazete kağıtları ile kaplama işlemi bittikten sonra iğne yardımıyla iç kısımdaki balonu “patlatın” ve dışarı çıkarın. Artık pinyatanızın gövdesi hazır olduğundan fon ya da dileğiniz renkli kağıtlarla kaplama ve süsleme işlemine geçebilirsiniz. Burada nasıl bir süsleme yapacağınız tamamen hayal gücünüze kalmış durumda. İnternetten farklı ve doğum günü konseptinize uygun tasarımlar bulabilirsiniz. Kaplama işlemeni de bittikten sonra iğne yardımıyla tepe noktasına bir delik açın ve buradan geçirdiğiniz ipi içeriden düğümleyin. Bu ip pinyatayı “daha sonra” kırmak için asmanızı sağlayacaktır.

Son olarak açık bıraktığınız yerden pinyatanın içine şekerleri doldurun ve bu açık alanı fon kağıdı yardımıyla kapatın. Artık pinyatanız hazır olduğuna göre doğum günü partisine başlayabilir ve bu bin bir emekle hazırladığınız pinyatanın çocuklar tarafından kahkahalar içinde paramparça edilişini izleyebilirsiniz…

Bir Cevap Yazın