Pilav nasıl yapılır?

pilavTürk mutfağının hem en önemli ana yemeklerinden biri, hem de birçok ana yemeğin tamamlayıcılarından olan pilav, ev hanımlarının da hamaratlık mertebelerini, el becerilerini sınayan bir mihenk taşı gibidir aynı zamanda. Zira, oldukça kolaymış gibi gözükmekle beraber, tane tane mis gibi bir pilav yapmak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir.

Pilavın başarılı bir şekilde pişirilebilmesinin bazı sırları vardır. Bu sırlar pilavın görünüm kalitesine ilişkin olanlar bir de lezzetine ilişkin olanlardır. Bu sırları ara ara da vererek biz pilavın nasıl yapıldığını ana hatlarıyla belirtelim. Öncelikle pilavınızın şehriyeli mi şehriyesiz mi olacağına karar verin. Bizden bir tavsiye, ana yemek olarak pişireceğiniz pilavınız şehriyeli olsun (arpa şehriye ya da tel şehriye olması önemli değil, her ikisi de olabilir), garnitür ya da tamamlayıcı yemek olarak plandığınız pilavlarınız şehriyesiz beyaz bir pilav olsun. Beyaz pilav demişken, son dönemde siyah pirinç ya da kırmızı pirinç denen bir başka çeşit pirinç de mutfaklarımıza yavaş da olsa giriş yapmıştır. Pirincinizin rengi pişirme tekniğine etki etmeyecektir, her renk pirinci bu pilav tarifi ile pişirebilirsiniz.

Şehriyesiz pilav yaptığınızı farzederek malzemelerinizi belirtelim; 2 su bardağı pirinç, 3 su bardağı kaynamış su, 1 dolu yemek kaşığı tereyağ, az sıvı yağ (zeytinyağı ya da ayçiçek yağı dışında), bir tutam tuz. Tereyağ pilavın olmazsa olmazıdır. Lezzet garantisi için doğal tereyağını mutlaka kullanmalısınız. Ancak, yağı kesinlikle yakmamaya dikkat edin.

Pilav tencerenize yağları alın, fazla harlı olmayan ateş üstüne tencerenizi alın. Ayıklanmış, yıkanmış pirinçlerinizi ilave edip, hafifçe karıştırıp kavurun, pirinçleri fazla kurutmamaya dikkat edin. Sonra kaynamış suyu ve tuzu ilave edip hafifçe karıştırın, kaynamakta iken altını kısın. Suyunu iyice çektiğinde kağıt havludan kalın bir tabakayı, ya da temiz bir mutfak bezini pilavın iyi demlenmesi için kapak altına pilavla temas etmeyecek şekilde koyun, altını söndürün. Tane tane pilav için bu küçük önlem hayati değerdedir. Pilavınız hazırdır. Afiyet olsun!

Bir Cevap Yazın