Pil nedir?

pil-nedirGünümüzde elektrikli cihazlarımızı yanımızda taşıyabilmemiz için bu cihazlara taşınabilir elektrik sağlayacak aksesuarlara ihtiyaç duyuyoruz. En sık kullanılan taşınabilir elektrik kaynaklarından biri pillerdir.

Pil; Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çevirebilen ve içerisinde tutabilen yapıdır. Üç ana grupta incelenir; Şarj edilemeyen piller, şarj edilebilen piller, düğme piller. Şarj edilemeyen piller kendi içerisinde üçe ayrılır; Çinko-Karbon, Alkali-Mangan, Lityum. Çinko-Karbon piller genellikle küçük radyolarda,cep fenerlerinde kullanılmaktadır. Alkali-Mangan piller genellikle kameralarda, oyuncaklarda ve yine radyolarda kullanılabilmektedir. Lityum pillerin kullanım alanları ise uzaktan kumandalar ve hesap makineleri olarak sıralanabilir.

Şarj edilebilen piller kendi içinde dörde ayrılmaktadır. Nikel-Kadmiyum, Nikel-Metal hidrit, Lityum-İyon, Lityum-Polimer. Nikel-Kadmiyum piller alarm cihazları, kablosuz motorlu el aletleri(şarjlı matkap gibi), acil aydınlatma sistemlerinde kullanılmaktadır. Nikel-Metal hidrit piller telsizlerde ve bazı dijital kameralarda kullanılmaktadır. Lityum-İyon piyasada en çok kullanılan pillerden biridir. Neredeyse tüm akıllı telefonlarda, dijital fotoğraf makinelerinde Lityum-İyon piller kullanılır. Lityum-Polimer piller genellikle akıllı kartlarda kullanıldığı gibi bazı cep telefonlarında da kullanılmaktadır.
Düğme piller de dörde ayrılmaktadır. Gümüş, Çinko, Lityum, Alkali. Düğme pillerin tümü genellikle kol saatlerinde kullanılsa da işitme cihazı gibi cihazlarda da kullanılmaktadır.

Piyasada satılan şarj edilemeyen piller PRİMER yapıdadır. Şarj edilebilen piller ise SEKONDER yapıdadır. PRİMER yapıdaki pilleri boyutlarına göre sınıflandırmak mümkündür. “AAA” ince kalem pildir. “AA” Kalem pildir. “C” Orta boy pildir. “D” Büyük boy pildir. “9V” Prizmatik pildir. Aynı elektrik kapasitelerine, ölçülerine ve kimyasal yapılarına sahip piller bir araya getirilerek pil grubu oluşturmak mümkündür. Bu tür gruplara Batarya Bloğu da denmektedir.

Bir Cevap Yazın