Pil akıntısı nasıl temizlenir?

pilYaşamınızı kolaylaştıran, işinize yarayan küçük ama en etkili olan eşyalardan birisi pildir. Günlük yaşamınızda çoğu işimize yardımcı olur. Elektronik eşyalarda kullanılan vazgeçilmez ürünlerdir. Özellikle saat, radyo gibi küçük cihazların önemli bir parçasıdır. Pilin yaşamı kolaylaştırarak, pratiklik katmasının yanında diğer etkileri genellikle olumludur. Ancak pil, doğaya atıldığı zaman toprağa zarar verir. Bu yüzden genellikle şarj edilebilen piller tercih edilir. Her kullanımın ardından bir sonraki kullanım için güvence sağlayacak piller kullanılmalıdır. Tek kullanımlık olan ve bir sonraki kullanımda uygun olmayan ya da şarj olanağı bulunmayan pillerin satın alınmaması gerekir. Eğer satın alınmış ya da mecburiyetten kullanılmış ise, atık pilin toprağa atılmaması gerekir. Mutlaka atık pilin geri dönüşüm kutularına atılması, pil kullanımında çok önemlidir. Buna dikkat edilmelidir.

Pil akıyorsa ne yapılmalı?

Pil akıntısı olduğunda, önce pilin bulunduğu ortamla ilişkisinin kesilmesi gerekir. Yani klima kumandasında bulunan pil akıtmaya başlarsa, pilin dikkatlice çıkartılması gerekir.

Pilin akıntısı hemen temizlenmelidir. Bunun için önce bir kova içine bir miktar soğuk su koyun. Kovaya koyduğunuz su içine, bir miktar toz karbonat atın. Suyun içinde karbonat çözünsün. Hazırlanan karbonatlı suyun içine temiz bir bez koyun ve bezi ıslatılıp sıkın. Daha sonra bununla pilin akıtan yüzeyi ile birlikte, tüm pili silin. Ayrıca pili temizlendikten sonra, pilin akmış olduğu eşya da karbonatlı suya batırılan bezle silinmeli. Bezin fazla ıslak olmamasına dikkat edin.

Pil akıntısı olduğunda karbonatlı bezle silmek en iyi yöntem olur. Fakat pil daha uzun zaman bunu akıttıysa ve oksitlenme meydana gelmişse, selülozik tiner kullanın. Selülozik tiner, oksitlenmiş pilleri bile temizlemede oldukça etkilidir. Bunun yanında selülozik tiner hiçbir elektronik eşyaya, devreye zarar vermeyecektir.

Bir kova içine selülozik tiner koyun ve elektronik devre bunun içine atılır. Bunu birkaç dakika sonra çıkarın. Bu yöntemle hem oksitlenmenin ortadan kalkmasına neden olursunuz, hem de pil akıntısının temizlenmesini sağlarsınız.

Temizlik işi yapılırken çok dikkatli olunmalıdır. Bunu yaparken temizlik eldiveni kullanmak tercih edilmelidir. Çıplak elle yapılacak olan temizlik, hangi madde kullanılışa kullanılsın tehlikeli olur. Bu yüzden temizliğe başlamadan gerekli önlemler alınmalıdır.

Bir Cevap Yazın