Piknik yaparken nelere dikkat edilmeli?

Bahar yüzünü gösterdi. Herkes cıvıl cıvıl baharın gelişini kutlarken, aynı zamanda piknik maceraları da başlamış oldu. Ancak pikniklerde ailecek eğlenelim, gezelim, yeşilin terapi etkisinden yararlanarak şehir hayatının stresini üzerimizden atalım derken, özellikle kene tehlikesini unutmayalım. Çünkü baharın gelmesiyle beraber keneler en çok sevdikleri yeşil alanlarda dolaşmaya başladılar. Kenelerin milimetrik ısırıkları, salgıladıkları anestezik sıvı nedeniyle hissedilmiyor. Ancak banyo yaparken fark edilebilen kene, bu zaman kadar kan emerek, mikrobunu da vücuda salgılıyor. Kırım Kongo kanamalı hastalığının sebebi olan keneler, piknik alanında dikkat edilmesi gereken en tehlike böcek diyebiliriz.mangal_buyuk

Nasıl dikkat edeceğiz?

Keneler, çalılıkların yoğun olduğu yerlerde dolaşırlar. Bu nedenle bu tür yerlere girildiğinde, vücudun açık olan kısımlarının kapatılması gerekir. Özellikle pantolon giyilip, paçasının çorap içerisine konulması kenenin ısırığını engellemek adına önemli bir uygulama. Kollarında kapalı olması gerekir. Bahar ve yaz sıcağında uzun ince tişörtler en azından bu çalılık bölgelere girildiği zaman üzerimize giyilmeli. Bunu yapamıyorsak, en azından kene kovucu spreyler kullanılmalı.

Keneler en çok boyundan, kollardan, bacaklardan, ayaklardan insan vücuduna girerler. Özellikle spreylerin bu bölümlere sıkılması gerekir. Pantolon uçlarına sıkılması iyi bir önlem alınması demektir. Piknik tamamlandıktan sonra evde hemen banyo yapılması gerekir. Ayrıca piknik kıyafetlerinin ortadan kaldırılıp, hemen yıkanması alınacak önlemlerden birisidir.

Keneler hissetmede insan vücuduna sızıyorlar ve en görülmez yerler olan koltuk altlarına, göğüs altlarına yapışıyorlar. Elbiselerin üstlerine de yapışan kenelerin, vücuda girmeden evvel fark edilip, def edilmesi önemli bir mesele. Keneler kırım Kongo hastalığına sebep oluyorlar. Bu hastalıkta bahar aylarında sıkça görülüyor ve sonucu ölüm olabiliyor. Kişi kenenin vücuduna yapıştığını fark edemezse, iki haftalık bir süreçte, baş ağrıları, yüksek ateş ve baş dönmeleri hissedilmeye başlar. Bu haller söz konusu olduğunda hemen doktora başvurulmalı.

 

Bir Cevap Yazın