Ph nedir?

Ph Ph, maddelerin asitlik-bazlık oranlarını hesaplamamızı sağlayan birime verilen isimdir. Power of Hydrogen (hidrojen gücü) olarak bilinen Ph, sıfır ile on dört arasında bir değere sahip olabilir. Ph değeri sıfır ve sıfıra yakın olan maddeler asidik, on dört ve on dörde yakın olan maddeler bazik, yedi olan maddeler ise tuz olarak kabul edilir.

Ph cetveli üzerindeki kollar birbirinden uzaklaştıkça madde etkileri artmaktadır. Örneğin, Ph değeri bir olan bir madde çok güçlü asit iken Ph değeri on üç olan bir madde çok güçlü bazdır. Maddeler cetvel üzerinde ne kadar orta hizada ise o kadar etkileri düşüktür.

Günlük yaşamdan bir kaç örnek verecek olursak; insan derisi beş buçuk Ph değerine sahiptir. Bu nedenle temizlikte kullanılan ıslak mendil gibi cilde temas eden maddelerin üzerinde Ph değerleri yazmaktadır. Bu ürünlerin insan derisine en yakın Ph’da olanını almanız cildiniz için en sağlıklısı olacaktır.

Limon, portakal, sirke, kola gibi ürünler asidik yapıya sahip iken el sabunu, şampuan, deniz suyu, amonyak gibi ürünler baziktir. Su ise yedi Ph seviyesine sahip bir tuzdur.

Ph değerini hesaplamak için kullanılan en kolay yol turnusol kağıdı kullanmaktır. Turnusol kağıdı asit ile temasında kırmızı renge dönüşürken baz ile temasında mavi renk olur. Bir maddenin asidik mi yoksa bazik mi olduğunu anlamak için maddeden veya sulu çözeltisinden turnusol kağıdına biraz damlatmak yeterli oalcaktır. Turnusol kağıdı yöntemi Ph değerini tam olarak bulmamıza yardımcı olamamakla birlikte Ph ölçmek için kullanılan daha ayrıntılı cihazlar mevcuttur.

Ph pek çok yerde önem arz eden bir konudur. Örneğin; evcil hayvanınızı yıkarken ona özel bir şampuan kullanmanız gerekir. Aksi takdirde hayvanınızda tüy dökme, alerji, kızarıklık, soyulma ve benzeri sorunlar ortaya çıkabilir. Diğer bir yönden, yemeği fazla kaçırdığınız bir gün yemeğin hemen ardından çok fazla su içmemeniz gerekir. Çünkü suyun Ph değeri mide öz suyunun Ph değerinden daha fazladır. Böylece midenizin asidik değeri azalarak vücut sindiriminiz zorlaşacak ve daha uzun bir süre hazımsızlık yaşamanıza sebep olacaktır. Buna karşılık yemek sonrası içilen bir kola veya soda asidik yapısıyla hazmı kolaylaştırarak rahatlamanızı sağlayacaktır.

Tüm bu örnekleri göz önünde bulundurarak tüm maddelerin bir Ph değeri olduğunu ve yaşamımızı bu maddeleri göz önünde bulundurarak devam etmemiz gerektiğin bilmenizi isterim…

Bir Cevap Yazın