Peynirli sufle nasıl yapılır?

peynirli suflePeynirli sufle tarifini çoğu zaman herkesin çikolatalı olarak yemeyi tercih ettiği sufleyi peynirli olarak denemek isteyenlere mutlaka tavsiye ederiz. Bu tarifi özellikle sabah kahvaltılarınızın biraz olsun renklenmesini istediğinizde mutlaka yapmanızı tavsiye ederiz. Eğer peynirli suflenin yapılış aşamalarına, içine konulan malzemelerine ve önemsiz gibi görünse de küçük püf noktalarına dikkat ederseniz, ortaya mükemmel bir sufle çıkaracaksınız. Sufle yerken belli olur. En önemli özelliği içine kaşığınızı batırdığınız zaman hissettiğiniz süngerimsi dokudur. Bu doku tatlı da olsa, tuzlu da hazırlansa tüm sufle türleri için geçerlidir. Bu yüzden bunun olmasını sağlayacak olan yumurta aklarını iyi çırpmalısınız ve yumurta aklarının içerisindeki hava kabacıkları sönmeden hemen pişirmelisiniz. Şimdi birlikte peynirli suflenin yapımına başlayalım.

Peynirli sufle için gerekli olan malzemeler

  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 3 yemek kaşığı un
  • 1,2 su bardağı süt
  • 4 adet yumurta
  • Bir çimdik tuz
  • 2 su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri
  • 2 yemek kaşığı mısır unu
  • Yeteri kadar tuz ve karabiber

Peynirli sufle yapılışı

Peynirli suflenin önce malzemelerini hazırlamaya başlayalım. İlk olarak tereyağını bir sos tavasının içinde eritin. Bunun içerisine unu koyup, unun kokusu gidinceye kadar kavurun. İçerisine sütü yavaş miktarda ilave edin. Malzemenin üstünde kabarcıklar oluşmaya başladığı zaman, yaklaşık olarak üç dakika kadar karıştırıp ocağın altını kapatın. Malzemesinin iyice soğuması için bir kenarda bekletin.

Suflenin yapımına yumurtaların sarılarını ve beyazlarını ayırarak devam edelim. Önce yumurta sarılarını bir kâsenin içerisinde devamlı şekilde karıştırıp, hazırlanan karışımın içerisine azar azar ilave edin. Bunun yanında rendelenmiş kaşar peyniri, tuz ve karabiber ile mısır ununu da suflenin malzemesinin içerisine ilave edin. Bütün malzemeyi birlikte karıştırın. Bu aşamada işlemleri yapmak için, daha öncesinde hazırladığınız diğer karışımın soğumuş olmasına dikkat edin.

Şimdi sıra suflenin en önemli aşaması olan yumurta aklarını hazırlamaya geldi. Yumurta aklarını derin bir kasenin içerisine alın. Bunun içine bir çimdik kadar tuz ilave edin. Hepsini mikserle kar gibi köpük köpük oluncaya değin çırpın. Bunu öyle bir çırpmalısınız ki, kaseyi ters bile çevirseniz yoğunluktan yumurta akları dökülmemelidir. Bu kıvamı yakaladığınızı düşünüyorsanız, mutlaka peynirli sufleniz nefis olacak. Şimdi yumurta akları ve sufle malzemesini birbirine karıştırabilirsiniz. Bunu yaparken yavaş yavaş yapmalısınız. Yumurta aklarını çok fazla karıştırmadan, içinde olan hava kabarcıkları sönmeden yapmaya özen gösterin.

Sıra sufleyi koyacağınız kapları güzelce yağlamaya geldi. Bunların içine biraz un serpmelisiniz, çünkü sufleniz pişince yapışmamalı. Malzemeyi bu kapların içine paylaştırın. Koyarken kapların üstünde bir parmak kadar boşluk kalsın. Fırınınızı 200 dereceye ayarlayıp ısıttıktan sonra sufleleri pişmesi için içine koyun. Burada yaklaşık olarak on dakika kadar pişirdiğiniz sufleleri fırından alın. Hemen sıcak olarak sevdiklerinize bu lezzetli peynirli sufleyi ikram edebilirsiniz. Çikolatalı olmasa da, herkesin beğenisini kazanacağını düşünüyoruz.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın