Peynirli su böreği nasıl yapılır?

su böreğiPeynirli su böreğini sevmeyen yoktur. Bu hemen herkesin severek yediği ve tercih ettiği börek türleri arasında yer alır. Damakta leziz bir tat bırakan aynı zamanda, hafif lezzetiyle tercih edilen bu doyurucu böreği hem kahvaltıda, hem de çay saatlerinde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Bunu sevdiklerinizde beğenecektir. Bunu evde yapmayı denemediyseniz, vereceğimiz tarifle hazırlayabilirsiniz. İsterseniz böreği birlikte yapalım. Hepinize kolay gelsin.

Peynirli su böreği için gerekli malzemeler

  • 4,5 su bardağı elenmiş un
  • 4 adet yumurta
  • 1 su bardağı ılık süt
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • Yarım kâse un (hamur açarken kullanılmak için)
  • 600 gram az tuzlu beyaz peynir

Peynirli su böreği yapımı

Önce büyük bir tencereye su koyun ve içine bir miktar tuz atarak kaynaması için ocağın üzerine koyun. Bu arada beyaz peyniri ezerek, iç harcını hazırlayın. Su böreği olduğundan başka bir malzeme koymanıza gerek yok. Büyük boyda yoğurma kabının içine unu koyun ve ortasını havuz gibi açın. İçerisine tuz, yumurta ve sıvı yağı koyun. Sütü de yavaş yavaş ilave ederek hamuru yoğurmaya başlayın. Arada sırada elinizi ıslatıp hamuru kulak memesi kıvamına gelinceye kadar yoğurun. Hamuru biraz dinlendirip, ardından 5 bezeye ayırın. Bezelerin 3 adedini böreğin ara katları için kullanacağız. Kalan iki hamuru birleştirerek, birkaç tur yoğurun. Bu büyük parça hamuru ikiye bölün, ancak bu hamurlardan biri diğerine göre daha büyük olmalıdır. Büyük olan bezeyi en altta ve daha büyük şekilde açacağız. Küçük bezeyi ise börekte en üst katta kullanacağız.

Bezelerimiz hazır olduğuna göre hamuru açma işlemine geçebiliriz. Önce orta katlar için hazırlamış olduğunuz eşit ölçülerde olan üç bezeyi büyükçe açın. Un yardımıyla açtığınız üç hamuru üst üste koyun. Bu üst üste koyduğunuz hamurları büyük kareler şeklinde kesin ve hamur parçalarının her birini ayrı ayrı ocakta kaynayan suyun içine atın. Bütün hamurları tencerenin farklı yerlerine doğru atarsanız birbirlerine yapışmayacak şekilde haşlanmaları mümkün olur. Bu hamurlar haşlandığı sırada en büyük olan hamur bezesini de büyük bir şekilde açın. Un yardımıyla bu hamuru da açtıktan sonra tepsiye 3-4 kaşık sıvı yağ dökerek her yerini yağlayın. Tepsiden daha büyük açılan hamuru tepsiye açın. Sona kalan diğer bezeyi de tepsi büyüklüğünde olacak şekilde açın.

Haşlanan diğer hamurları süzgecin üstüne dökerek sıcak suyunu süzün. Tencereye bu defa soğuk su koyun ve haşlanan bütün hamurları bu suyun içerisine atın.  Sadece bir dakika kadar bu soğuk suda bekletip, ardından hamurların suyunu süzün ve yeniden başka bir soğuk suyun içerisine atarak, tekrar bir dakika kadar bekletin. Artık iyice soğuyan hamurların suyunu  tamamen süzdükten sonra tepside olan hamurun üzerine iç harcını dökün. Haşlayıp soğutulan hamurlardan birisini alıp tepsiye serin. Üstüne yeniden iç harcından dökün. 3 adet haşlanmış ve soğutulmuş olan hamuru da bu şekilde tepsiye dizip, ardından hamurun üstüne 2-3 kaşık sıvı yağı gezdirin.

İç harcını böreğe koyduktan sonra, en son küçük yufkayı sermeden evvel ilk hamurun dışarıda kalan bölümlerini içeriye doğru katlayın. Son açılan küçük yufkayı da tepsiye serip, daha sonra böreği ocağın üzerinde döndürerek pişirin. Böreğin alt kısmının her tarafını pişirdikten sonra, böreğin alt kısmını üste, üst kısmını da alta gelecek şekilde böreği çevirin ve bu sefer böreğin üstünü aynı şekilde pişirin. Böreğin hem altını hem de üstünü iyice kızarıncaya dek pişirin. Pişen peynirli su böreğini dilimler halinde keserek, konuklarınıza ister ılık isterseniz soğuk şekilde ikram edebilirsiniz.

Afiyet Olsun.

Bir Cevap Yazın