Paranızı nasıl yönetmelisiniz?

Birçok kişi az bir geliri olduğunu ve ayın sonunu getiremediğinden şikayet eder. Evet, toplumda her kesin geliri çalıştığı işe göre farklılıklar gösteriyor. Ancak ay sonunu getiremeyen kişilerin elindeki para yönetimi konusunda bazı durumlardan haberdar olmamaları, veya faydasına olmayacak alışveriş içerisine girmeleri gibi durumlar, sıkıntı çekmelerinin bazı sebeplerini oluşturuyorlar.

Daha iyi bir para yönetim için….

Eğer bir bütçe planınız yoksa, paranızın nereye gittiğini anlayamazsınız. Bütçe yapmayı deneyeceksiniz. Böylece ay içerisinde yapmış olduğunuz alışveriş ve ödemelerin nerelere gittiğini göreceksiniz. Önemsiz olan harcamaları da bu şekilde tespit edebilirsiniz.

Tasarruf yapmayı deneyin

Eğer bütçe yaparsanız, gereksiz yapılan harcamaları görebilirsiniz. Bunları kısarak, bir kenara tasarruf olarak para koyun. Çok fazla olmasına gerek yok ama her zaman az da olsa koymayı unutmayın.

Harcamalara dikkat

Eğer bekar veya öğrenciyseniz, evde yemek yemeyi tercih edin. Dışarıda yemek yemeye kalkmanız, evde yemenizden daha pahalı olacak. Bu durumda mutfağınıza biraz bütçe ayırmak suretiyle, dışarıdaki yemeğe verdiğiniz paradan tasarruf edersiniz.

Borçlarınızla savaşın, dert etmeyin

En büyük stres aslında bu. Borçluydum, borçlanacağım, borçlu kalacağım meselesi. Eğer bu şekilde borçlara yaklaşırsanız, sanıyorum bir sonu olmayacak borçların. O zaman hazırladığınız bütçeden bazı gereksiz kalemleri çıkartarak, borçlara kaydırın.Eğer kredi kartı borçlarınız fazlaysa, daha fazla faiz binmeden bankayla konuşun ve yapılandırmaya gidin. Bir plan dahilinde, dişinizi sıkarak, hayat standınızdan belli bir süre feragat ederek borçları kapatın. Sonra ferahladığınızı hissedeceksiniz.

Kredi kartlarına dikkat

Kredi kartımın olması, çok iyi gibi düşüncelere kapılmayın. Her ay, asgarisini öder, hayatımı yaşarım gibi düşünceler sonucunda büyük bir borca saplanabilirsiniz. Bu durumda eğer kredi kartı kullanıyorsanız, planınızı yaptığınız alışverişin tünü ödeyebilecek şekilde yapın. Asgarilere bel bağlayarak, faize kendinizi ezdirmeyin.

Yatırım yapın

Hayatınızda mutlaka yatırım yapmayı denemelisiniz. Bundan korkmamalısınız. Kendinizi nasıl olurda sürekli işçi veya memur olarak görmekten korkmuyorsunuz da, patron olarak görmekten korkuyorsunuz?

 

Bir Cevap Yazın