Para nasıl biriktirilir?

Para biriktirmek kolay olsa da, zor edinilen bir alışkanlıktır. 5 TL ile çok bir şey alamazsınız fakat günde 5 TL ayırarak bir ayda biriktirebileceğiniz 150 TL gitmeyi arzuladığınız spor salonu veya kurslar için ödeme planınızı yaratabilir. Para biriktirme hedefinizi belirlemek,  amacınıza giden yolda vazgeçmenizi engelleyecek bir unsur olacaktır. Ne için, para biriktirdiğinizi belirleyin. Amacınızdan şaşmamak için para biriktireceğiniz kavanozun veya kutunuzun üstüne hedefinizi yazın.
Günlük harcamalarınızı bir ay boyunca küçük bir not defterine yazın. Aylık bütçenizdeki, gelir-gider tutarsızlıklarını, lüks harcamalarını net olarak gözlemleyeceğiniz yöntem ile ekstra giderlerinizi, belirlemeniz kolaylaşacaktır. Ay sonu biriktirdiğiniz tutarı, banka hesabına yatırmak, arzu ettiğiniz rakama ulaşıncaya kadar olan süreçte biriktirdiğiniz parayı anlık bir dürtü ile harcamanızı engeller.

Dışarıda harcadığınız fastfood-içecek masraflarınızı kısıtlamanız, gereksiz kıyafet harcamalarınızdan vazgeçmek; biriktirebileceğiniz paranın daha fazla artmasını sağlar.

Bir Cevap Yazın