Papatya suyu ile saç açma nasıl yapılır?

PapatyaHanımlar hayatlarında bir değişiklik yapmak isterse, işe önce saçlarından başlar. Saç renginden sıkılan hanımlar, farklı renkler deneyerek monotonluktan kurtulup kendini daha iyi ve yenilenmiş hisseder. Ancak saçlarının kıymetini bilen hanımlar, boyama işleminin saçlarını ne denli yıpratacağını ve ona zarar vereceğini gayet iyi bilir. Bu sebeple ağırlıklı olarak doğal yollar ile saç renginde değişikliğe gitmek tercih edilir. Bira ve bal saç bakımında tercih edilirken, kına ve papatya suyu da saç boyamada tercih edilir. Bizler bu yazımızda sizlerle papatya suyu ile saç rengini açma tarifini paylaşacağız.

Öncelikle papatyayı dilerseniz taze olarak kullanabileceğiniz gibi dilerseniz aktarlardan kuru papatya alabilirsiniz. Kuru papatya rengini daha güzel vereceği için biz aktarlardan almanızı tavsiye ederiz. Papatyanızı aldıktan sonra saçlarınızın uzunluğuna göre papatya ve su miktarını yeterli oranda ayarlamalısınız. Eğer kısa saçlarınız varsa 2 bardak suya 1 avuç papatya eklemeniz yeterli olacaktır. Ancak uzun ve zahmetli saçlara sahipseniz 1 litre suya 2 avuç papatya eklemek işinizi görecektir. Karışımınızı hazırladıktan sonra çaydanlıkta ya da tencerede kaynatmaya başlayınız.

Kaynatırken dikkat etmeniz gereken iki nokta bulunmaktadır: İlk olarak papatyalar sarı rengini suya verene kadar beklemelisiniz. Ancak suyun rengi turuncuya dönmeden ocaktan almalısınız. Dolayısıyla karışımınızın en fazla 5 – 10 dakika arası kaynamasına müsade ediniz. İkinci olarak ise eğer ki kaynayan sudan kına kokusu almaya başlıyorsanız ocaktan almanız için doğru zaman gelmiş demektir. Dolayısıyla kaynatma işlemi sırasında rengini ve kokusunu takip etmeniz gerekmektedir.

Karışımınızı ocaktan aldıktan sonra kafa derinizi yakmamak için öncelikle soğumasını bekleyin ve ılındıktan sonra kullanın. Ancak fazla soğutmamaya dikkat edin. Çünkü; suyun soğuk olması sebebiyle rengini güzel veremeyebilir. Karışımınız ılındıktan sonra papatya suyunu süzgeçten geçirip, papatyaları dilerseniz sonrasında cilt bakımında kullanmak için ayırabilir dilerseniz atabilirsiniz. Süzme işlemi de tamamlandıktan sonra kuru ya da nemli saçınıza farketmeksizin elinizle veya tarak yardımı ile sürebileceğiniz gibi, derin bir kaba alacağınız papatya suyuna saçlarınızı direkt olarak da batırabilirsiniz.

Ardından saçınızı mümkünse güneşte yaklaşık 30 – 45 dakika kadar kurumaya bırakınız. Güneşte kurutma aşaması oldukça önemlidir ve bu işlemi de mümkün olduğunca güneşli bir günde yapmanız gerekir. Bekleme süreniz bittikten sonra ise saçlarınızı her zamanki rutininizde yıkayabilirsiniz. Son olarak eklememiz gereken birkaç nokta bulunyor. Öncelikli olarak papatya suyu çok koyu ve koyu renk saçlarda fazla etki edecek güçte değildir. Yine boyalı saçlarda da olumlu sonuç alınamayabilir. Bu kategoride olan hanımlar istedikleri saç rengine ancak kimyasal boyalar ile kavuşabilir. Papatya suyu saçlarınızı en fazla 2 – 3 ton açabilir, daha fazlasını istiyorsanız yine bu sizi tatmin etmeyebilir. Ancak saç rengi açılan hanımlar, rengin daha da kuvvetlenmesini istiyorsa bu işlemi haftada 1 ya da 2 kez tekrar edebilir.

Bir Cevap Yazın