Paçanga böreği nasıl yapılır?

pacangaboregiPaçanga böreği eminiz ki börek çeşitleri arasında hepimiz tarafından en çok sevilen tatlardan biridir. Yufka ile yapılan bu börek türü, özellikle iç malzemesinin çeşitliliği açısından son derece zengindir. İç malzemesinde pastırma başrolde olmak üzere kaşar, domates ve yeşil biber bulunur. İç harcında bu malzemeleri barındıran bir böreğin haliyle tadına edilecek tek bir kötü kelime dahi bulunamaz. Ayrıca bu böreğin iç harcının bir özelliği de tüm malzemelerin çok küçük parçalar halinde doğranarak yufkanın içine yerleştirilmesidir. Küçük küçük doğranmış iç harcı bir de bol tutulursa bu böreğin lezzetine doyum olmaz. Bunun dışında yapım aşamalarına bakıldığında hemen hemen sigara böreğinden farksız olduğunu söyleyebiliriz. Ancak lezzeti elbette ki kat ve kat üstünde! Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan bu lezzetli mi lezzetli börek için gerekli olan malzemelere ve hazırlanışına geçelim.

Malzeme Listesi

 • 4 adet yufka

İç Harcı için

 • 2 adet domates
 • 2 adet yeşil biber
 • kaşar peyniri (Arzu ettiğiniz miktarda kullanabilirsiniz.)
 • 250 gram pastırma (Çemenli ya da çemensiz olması farketmeksizin arzunuza göre tercih yapabilirsiniz.)

Kızartmak için

 • sıvıyağ

Yapım Aşamaları

 1. Öncelikli olarak yufkaları üçgen dilimler oluşturacak biçimde kesiniz.
 2. Domateslerin kabuklarını soyunuz ve ardından minik minik küpler halinde doğrayınız.
 3. Yeşil biberlerin tohumlarını ayıklayarak minik minik küpler halinde doğrayınız.
 4. Arzu ettiğiniz miktarda kaşar peynirini bir rende yardımı ile rendeleyiniz ya da uzun ince şeritler halinde kesiniz.
 5. Pastırmaları uzun ince şeritler halinde kesiniz.
 6. İç harcı bir kap içerisinde birbiri ile güzelce harmanladıktan sonra her üçgen yufka dilimine bir yemek kaşığı kadar harç koyduktan sonra tıpkı sigara böreği sarar gibi yufkaları sarınız.
 7. Önceden ısıtmış olduğunuz tavada bol miktarda kızdırmış olduğunuz yağa börekleri atınız, arkalı önlü çevirdikten sonra güzelce kızarınca tavadan alarak sıcak sıcak servis ediniz.

Not: Eğer ki böreklerinizin kızartma işlemi sırasında fazla yağ çekmesini istemiyorsanız, böreklerinizi hazırladıktan sonra galeta ununa batırarak kızartmayı deneyebilirsiniz.

pacanga-boregi

Ellerinize sağlık, afiyetler olsun.

 

Bir Cevap Yazın