Pablo Neruda kimdir?

PABLONERUDAPablo Neruda takma ismini kullanan Şilili şair ve yazardır. Asıl adı Ricardo Eliezer Neftalí Reyes Basoalto’dur. Çek şair Jan Neruda’nın anısına bu adı seçen Pablo Neruda bu adla ilk defa 1920 yılında bir edebiyat dergisinde yazı yazmaya başlamıştır.

Demiryolu işçisi bir baba ve öğretmen bir annenin oğlu olan Neruda’nın çocukluğu annesini erken yaşta kaybetmenin hüznüyle dolmuştur. Acının ve hüznün olgunlaştırıcı etkisi sayesinde belki de, henüz 13 yaşındayken bir gazetenin makalelerine katkıda bulunacak düzeye ulaşmıştır.

İlk eseri olan Alacakaranlık Kitabını –orijinal adıyla; Crepusculario- 1923 yılında yayınlayan şair bundan sonraki yıllarda pek çok esere imza atarak üretkenliğinin adeta altını çizmiştir.

İkinci kitabını Yirmi Aşk Şiiri ve Umutsuz Bir Şarkı (Veinte poemas de amor y una cancion desesperada) adıyla yayınlayan Pablo Neruda o yıllarda edebi kimliğinin yanı sıra bir de öğrenci kimliği edinmiştir.

Şili Üniversitesi’nde Fransızca ve pedagoji okuyan şair, öğreniminin ardından hükümet görevlisi olarak çeşitli illerde görev yapmıştır. 1927-1935 yıllarını kapsayan bu süreçte edebi çalışmalarını da hiç aksatmayan Neruda’nın kaleminden birçok şiir çıkmıştır.

İspanya’da iç savaşın patlak vermesi ve Garcia Lorca’nın ölümü onu derinden etkileyen olaylardır. Bu nedenle ülkesini terk edip ispanya’da ve Fransa’da Cumhuriyetçi harekete katılan Pablo Neruda, bir yandan “Kalbimdeki İspanya” adlı eser için çalışmalarını da başlatmıştır.

İç savaş yüzünden baskısı cephede yapılan Kalbimdeki ispanya kitabı bu özelliğiyle ayrı bir öneme sahiptir.

Aktif iş hayatını aralıksız çeşitli siyasi görevlerle sürdüren şair, 1937 yılından sonra edebi anlamda da daha çok siyasi ve sosyal konulara eğilmiş ve güçlü siyasi duruşuyla faşizmin daima karşısında olmuştur. Bu uğurda sürgün edilmeyi de göze almıştır.

1971 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Pablo Neruda, 1973 yılında kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

Bir Cevap Yazın