Oyun parklarının avantajları nelerdir?

Son zamanlarda annelerin ilgisini çeken oyun parkları daha uzun süre kullanılabildiklerinden dolayı portatif beşiklerin yerini amaya başlamıştır.Oyun parkları ya da bir başka adıyla park yatakların diğer modellerden daha fazla tercih edilmesinin nedeni hafif ve kolay taşınabilir olmasıdır.
oyun parkları
Oyun parklarının ergonomik yapısının sağladığı avantajla, geceleri yatağını rahatlıkla kendi odanıza taşıyarak yanınızda olmasını sağlayabilir, bebeğiniz ağladığında anında müdahale edebilirsiniz. Ayrıca geceleri beslenmek için kısa aralıklarla uyanan bebeğinize daha kolay ulaşmış olursunuz. Geceleri yanınıza aldığınız yatağı gündüzleri tekrar oturma odanıza taşıyarak burada rahatlıkla bebeğinizin bakımına devam edebilirsiniz. Yatağın yan yüzeyleri şeffaf olacak şekilde tülle kaplanmıştır. Bu sayede bebeğinizin dış dünya ile iletişimi kesilmemiş olur ve aynı zamanda yerinizden kalkmadan yan bölmelerden bebeğinizin hareketlerini kolaylıkla izleyebilirsiniz.

Bazı bebekler için yatakları onlar olmazsa olmazlarıdırlar. Farklı yataklarda uyuma sorunu yaşayan çocuklar, bilhassa devamlı şekilde seyahat ederek farklı yataklarda uyumak zorunda olan bebekler ve aileleri için çok büyük problemlere yol açmaktadır. Katlanabilir özelliği ile hızla toplanarak çanta boyutuna gelebilen park yatakları istenilen yere götürmek büyük kolaylık demektir.

Oyun parkının kurulumu yapılırken son derece dikkatli olmak gerekmektedir. Portatif olarak üretilmiş bu tarz beşikler, kurulum esnasında birleşim yerleri sağlam olarak sıkıştırılmaz ise kendiliğinden toplanarak kapanabilirler. Bundan dolayı kurulum sırasında asla acele edilmemeli ve oldukça dikkatli davranılmalıdır.
Bebekler 4 yaşına gelene kadar oyun parklarında rahatlıkla uyuyabilirler. Ancak her bebeğin gelişiminin aynı olmadığı düşünüldüğünde bu süre azala da bilir arta da bilir. Uzun süreli olarak kullanmak için kademeli olarak ayarlanabilme özelliğine sahip olan modelleri tercih etmek ekonomik olacaktır. 2 ya da 3 katlı tasarlanmış olan bebek oyun parkları kademe ayarı yapılmasına imkan vermektedir. Bebek büyüdükçe hareketlenmeye başlar, çevreyi keşfetmek ister ve yataktan dışarıya çıkmaya çalışır. Eğer yatak boyu kısa olursa düşme tehlikesi riski artar. Beşiğin ayarlanabilen boyu özelliği sayesinde bebek için ilk doğduğunda en üst seviye uygunken altı ayını tamamladıktan sonra bebekler için ikinci seviyeye daha uygun olacaktır. Daha ileri yaşlarda en düşük seviyeye ayarlanmalıdır. Böylelikle güvenli bir uyku ve yaşam alanına imkanı bebeğe sağlanmış olacaktır. Ayrıca yatağa uyumlu renk ve kumaşta seçilmiş olan park yatak uyku setleri ile bir bütünlük sağlanabilir.

Ahşap beşiklere göre tehlikeli olabilecek olan oyun parkları mutlaka araştırılmalı incelenmeli ve öyle alınmalıdır. Çünkü bazı oyun parklarının kenarları plastik panellerle desteklenmiştir. Eğer dikkat edilmez ise bu plastikler sağlık problemlerine yol açabilir. Ucuz ürünlerin üretimi illegal yollarla sağlanabileceğinden dolayı kullanılmış olan plastik kalitesine dikkat edilmelidir. Böyle bir durulma karşılaşmamak için iyi marka olmasına, standartlarda üretilmiş insan ve çevre sağlığına uygunluk belgesi olmasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda yatağı çevreleyen kumaşın kolay silinebilir olması daha iyi bir kullanım sunacaktır.

Oyun parklarının bir diğer avantajı yatak olarak kullanılmanın yanı sıra oyun parkı ve oyuncak sepeti olarak da kullanılabilmeleridir. Bebeklere güvenilir ve korumalı bir alanda oyun imkanı sunulmaktadır.
Park yataklar ahşap yataklardan farklı olarak kullanım ihtiyacı olmadığı zaman rahatlıkla katlanıp saklanabilmektedir. Oysa ahşap beşikler kullanılmadıklarında onları saklamak imkansızdır.

Diğer yataklar söküldüklerinde yeniden bir kurulum aşamasında zarar görmekte ve ömürleri azalmaktadır. Oyun parklarında böyle bir sorun ile karşılaşma durumu yoktur. İkinci çocuk isteyen aileler için oyun parkında ortak bir renk tercih edildiğinde yeni bir beşik almaya gerek kalmamaktadır. Kısaca oyun parkları ekonomiklilik, taşınabilirlik ve güvenlik açısından son derece avantajlıdırlar.

Bir Cevap Yazın