Osho kimdir?

oshoHindistan’ın Madhya Pradesh adlı eyaletinde 11 Aralık 1931 yılında dünyaya gelen Osho, bir öğreti insanıdır. Çocukluk yıllarından itibaren felsefeye ve özellikle “ben” duygusu üzerine yoğunlaşan Osho, başkalarının verdiği bilgiye ve öğretilere değil; kendi içinden doğan bilgiye ve öğretiye itibar etmek gerektiği kanaati ile asi bir ruh sergilemiştir. 

Üniversite öğrenimini 21 yaşında tamamladıktan sonra, Jabalpu Üniversitesi’nde felsefe dersleri vermeye başlamıştır. Aynı dönemde Hindistan’da değişik bölgelerde felsefe üzerine konuşmalar yapmıştır. Hiçbir geleneğe bağlı olmadığını söyleyerek, kendini gerçek bir “varoluşçu” olarak ilan eden Osho, tutucu dini liderlere de karşı cephe almıştır.

Benimsediği yolda kendini ciddi anlamda geliştiren, çok okuyan Osho; belirli bir dönemden sonra kendine dair gelişimini tamamladı ve edindiği deneyim ve bilgiyi konuşmalarla insanlara aktarmaya başladı. Her fırsatta meditasyonun önemine dikkat çeken Osho; 1960’lı yılların sonuna doğru, kendine has bir dinamik meditasyon tekniği oluşturdu. 1970’li yıllar Osho’nun ününün Hindistan dışına taşmaya başladığı yıllar olmuştur. 1974’te Hindistan’da kurduğu kendi grubuna (komün) batılı ülkelerden de çok fazla katılımlar olmaya başladı. Kendini hiçbir gelenekle ve dini öğreti ile ilişiklendirmeyen Osho kendisini, yeni bir din bilinçliliğin temsilcisi ve başlangıcı ilan etmiştir. 

Osho 1985 yılında göçmen yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı. Uzun yıllar süren gözaltından çıkamadan 19 Ocak 1990 tarihinde vefat etmiştir. Ölümünün doğal bir ölüm olmadığı, Amerikalı hükümet ajanlarınca zehirlenmek suretiyle öldürüldüğü iddia edilmiştir.

Osho, kendi öğretisini konuşmaları ve komün adı verilen grubu kanalı ile yaymıştır. Halen piyasada olan onlarca kitabı, bu konuşmaların kayıtlarının yazılı hale getirilmesidir. Osho, yazar değildir. Bilim adamı değildir. Ancak, felsefe alanında önemli bir kitleye hitap edebilmiş, belirli bir öğreti oluşturabilmiş, kendine has bir öğreti adamıdır. Hindistan’da kurmuş olduğu komünü dünyanın en büyük ve en çok ziyaret çeken ruhsal gelişim merkezi olarak halen faaliyetine devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın