Orman yangını nedir?

Dünyada her geçen yıl biraz daha azalan ormanlık alanların yok olmasının en büyük nedeni olan orman yangınları, doğal ya da insan kaynaklı nedenlerden ortaya çıksa da aslında bu felakete neden olan en büyük etken bizzat insanın kendisidir. Doğal sebeplerle meydana gelen orman yangınları “meteorolojik nedenlerden kaynaklanan doğal afetler” grubuna dahil olsa da, bu tür doğal etkenlerin tetiklediği yangınların sayısı oldukça azdır. Yıldırım düşmesi, çok yüksek sıcaklıklar ya da yanardağ patlamaları gibi doğal nedenlerden gelişen orman yangınlarının sayısı, insani sebeplerden oluşan yangınlarla kıyaslandığında çok küçük bir orana sahiptir.

Sigara ve bazı tarımsal ürünler nedeniyle çıkan orman yangınlarının her geçen gün biraz daha arttığı günümüzde, bu felaket nedeniyle geniş ekosistemler dahi yok olabilmektedir. Her ne kadar modern çağ insanları çok fazla üzerinde durmasa da orman yangınları, iklim değişiklikleri ve kuraklık gibi uzun vadeli ciddi doğal afetler yaşanmasına dahi neden olabilir. Ekolojik zararı nedeniyle orman yangınları, insanların önlemek ya da gidermek için herhangi bir şey yapamayacağı ve çok uzun yıllar boyunca devam ederek dünyadaki yaşamı muazzam derecede etkileyecek felaketleri tetikleyebilmektedir.

Cam kırıklarının da büyük bir etken olduğu orman yangınları, çoğu zaman piknik yapan insanların yanlarında götürdüğü şişe, kavanoz gibi cam eşyalar nedeniyle çıkar. Doğal yapısı itibarıyla bir büyüteç görevi gören cam eşyalar, güneş ışığını orman yüzeyindeki kuru bitki örtüsünün üzerinde belirli bir noktaya odaklayarak yangınların başlamasına neden olabilir. Cam yüzeyden geçerek odaklanan güneş ışınları kuru bitki örtüsünün çok yüksek sıcaklıklara çıkmasını ve bunun da bir sonucu olarak bitki örtüsünün alev almasını sağlayabilir.

Ülkemizde de birçok insanın en büyük keyiflerinden biri olan mangal partileri de başlıca orman yangını sebeplerinden biridir. Tamamen söndürülmeden terk edilen ateşlerden rüzgarın da etkisiyle çevreye saçılacak küçük bir parça köz dahi bitki örtüsünün tutuşmasını sağlayarak orman yangını çıkmasına sebebiyet verebilmektedir. Tüm bunların haricinde tarım arazisi açmak için istenmeyen otların yakılması da orman yangınlarını tetikleyebilir. Biranda kontrolden çıkan küçük çaplı ateşler kolaylıkla büyük bir alanın yanmasına neden olabilmektedir. Ayrıca bazen kasıtlı olarak bir devlete zarar vermek amacıyla terörist eylemler sonucu ya da ticari rant elde etmek için de orman yangınları çıkartılabilmektedir.

Bir Cevap Yazın