Origami nedir?

origamiOrigami, Japonların “kağıt katlama sanatı“na verilen isimdir. İsmi oluşturan kelimelerden “ori”, “katlamak”; “gami” ise “kağıt” anlamına gelmektedir. Her ne kadar Japon kültürüne ait bir sanat dalı olarak bilinse de, Çin kökenli bir dal olduğu iddiası da bazı kaynaklarda yer almaktadır.

Origamide, yapıştırıcı veya herhangi bir birleştirici ilave malzeme kullanılmaksızın, kesme yapmaksızın, genelde kare şeklinde kesilmiş kağıt parçalarından, sadece katlama yapmak sureti ile nesnelerin taklit edilmesi söz konusudur. Eğer bu biçimlendirme serüveni içinde kağıdı kesmek de gerekiyor ise, bu dala Origamiden ziyade Krigami denmektedir. Origamide kesme, yapıştırma kesinlikle söz konusu olmamaktadır.

Origamide tek çeşitlendirme kriteri, kullanılan kağıt sayısı ile alakalıdır. Eğer tek parça kağıt ile bir figür yapılıyor ise buna “klasik origami”, birden fazla kağıt kullanılarak (yapıştırma olmadan tak-çıkar şeklinde birleştirilen) figürler üretiliyor ise buna da “modüler origami” adı verilmektedir.

Origami, bazı eğitim kurumlarınca çocukların eğitiminde yer verilen uğraşlardan biridir. Zira, origami ile çocuklar el becerilerini, yaratıcılıklarını, geliştirirler; hem eğlenirler, hem de algılarının çok daha fazla açılmasına katkıda bulunurlar.

İşten ve zorunlu diğer uğraşlarımızdan arta kalan zamanımızı değerlendirmek, üretkenlik içinde olmak, farklı bir sanat dalına dair beceriler geliştirmek arzusunda isek “origami” eğlenceli seçeneklerden biri olacaktır.

Her türlü hobinin manevi dünyamıza ve sağlığımıza katkısı fazladır. Zihnimiz; biz farklı uğraşlara zaman ve emek harcadığımızda kendini yeniler. Bu sebeple, ilgi ve becerilerin uygunluğu doğrultusunda mutlaka bir hobi seçilmeli ve icra edilmelidir. Bu noktada, origami kağıdın ve renklerin büyülü dünyasında; yaratıcılıkta sınır tanımadan dinginliğe uzanmada söz konusu olabilecek en değerli uğraş dallarından biridir.

Kağıttan gemi yüzdürmüş, kağıttan uçak uçurmuş nesillerin çocukları da neden kağıttan üretilmiş çok daha gelişmiş nesneleri üretmesin, origaminin sihirli dünyasında gezinmesinler?

Bir origami örneği:

Yukarıdaki örnekte kağıda güvercin şekli verilmektedir. Bunun için kare şeklinde kesilmiş bir kağıt parçasına ihtiyacınız olacak.

Aşağıda origami en çok yapılanlardan biri. Kağıttan gemi:

Burada da bir not defteri yapımı var:

Bir Cevap Yazın