Okey nedir? Nasıl oynanır?

okey nasıl oynanirOkey; kimilerine göre sıkıcı, kimilerine göre zevkli ama her şeye rağmen günlük 1 milyondan fazla oyuncusu olan bir oyundur.

Bu kadar fazla oyuncusu olan okeyi oynayan kişiler kadar nasıl oynandığını merak eden kişiler de mevcut. Okey oyunu; 1 zar 4 ıstaka ve toplamda 106 taş ile oynanan 4 kişilik bir oyundur. Istaka; oyuncunun taşları dizmesi için hazırlanmış bir tabladır. Taşlar 1’den 13’e kadardır. Kırmızı, yeşil, mavi, siyah olmak üzere 4 renkten oluşur. Bazı okey setlerinde bu renkler farklılık gösterebilir. Bütün renklerde her bir taştan 2 adet bulunur. Ayrıca 2 adet sahte okey taşı bulunmaktadır.

Taşlar karıştırıldıktan sonra 5’er 5’er dizilir. Buna genellikle deste denir. Fazladan kalan 1 taş rastgele bir destenin üzerine koyulur. Oyuna başlayacak olan oyuncu zarı iki kere atar. Fazladan kalan 1 taş, zarda çıkan ilk sayı kadar deste atlatılır. Zarda çıkan ikinci sayı, fazla taşın olduğu destede en alttan itibaren sayılır. O sayıya denk gelen taş en üste alınır ve ön yüzü açılır. Çıkan sayı göstergedir. Çıkan sayının 1 fazlası okeydir. Birkaç deste birleştirilerek ortaya koyulur.

Bir başlama puanı seçilir. Bu sayı oyuncuların kendi isteğine bağlıdır. Genellikle 20 olarak seçilir. Karşılıklı oturan iki oyuncu takım olarak kabul edilir. İsteğe göre takımsız da oynanabilir. Oyun soldan sağa olarak oynanır. Sırası gelen oyuncu soldaki oyuncunun attığı taşı alabilir veya ortadan taş çekebilir.

14 taşın tümü renk serileri veya sıralı seri olarak dizildiğinde fazla kalan taş ortaya koyulurak bitilir. Renk serileri aynı sayının her renginden olacak şekilde dizmektir. Sıralı seri aynı renk taşları 1-13 arası dizmektir. Sıralı seride 1’den başlamak zorunlu değildir. Önemli olan sayıların ardışık olarak dizilmesidir. Kimse oyuna başlamadan gösterge taşı elinde olan kişi göstererek karşı takımdan 1 puan düşebilir. Oyun başladıktan sonra bu geçersizdir. Okey taşı her taş yerine kullanılabilir. Bir nevi jokerdir. Sahte okeyler sadece göstergenin bir fazlası olarak kullanılabilir. Oyuncu oyunun herhangi bir anında çifte gitmeye karar verebilir. Çifte gitmek oyuncunun elinde her taşın bir çifti bulundurmasıdır. 7 tane çift dizildikten sonra kalan taş ortaya atılarak bitilir. Oyuncu sıradan bir taşı ortaya atarak biterse 2, okey taşıyla biterse 4, çifte giderek biterse 4 puan düşülür.
Takımdaki oyunculardan birinin puanı sıfır olduğunda o takım oyunu kaybetmiş sayılır.

Bir Cevap Yazın