Nikola Tesla kimdir?

Dünya bilim tarihinin en önemli isimlerinden biri olmasına rağmen tarihsel süreç içinde birçok bilimadamının başına gelen şanssızlıklar ya da dönemin tutucu zihniyetleri tarafından perde arkasında kalmış bir isim olan Nikola Tesla, modern dünyada evlerde ve ofislerde kullanılan tüm elektrikli aletlerin babası olarak isimlendirilen Avusturya asıllı bir elektrofizikçi, araştırmacı, mucit ve fizik uzmanıdır. 1856 yılında Avusturya’da bir papazın oğlu olarak dünyaya gelen Tesla, bilinen insanlık tarihinin seyrini değiştirebilecek kadar kapsamlı deneyler üzerinde çalışmış ve pek çok çalışması laboratuvar projesi olmaktan çıkarak yeni bir icat olarak başarıyla kullanılmıştır.

Nikola Tesla en az kullanılan icatları kadar kullanılmayan fikirleriyle de bilim çevrelerinin ilgisini çekmiş bir kişidir. Elektriğin hava yolu ile kablosuz olarak taşınması ve insanların elektriğe “para ödememesi” gibi günümüzde dahi ütopik gelen fikirleri olan Tesla, bu fikirleri hayal olmaktan öteye taşımış ve ABD’de yaptığı deneyler ile elektrik akımlarının kablosuz olarak iletilebileceğini ispatlamıştır. Nikola Tesla, 1943 yılı itibarıyla kendi adına aldığı toplam 700 buluşun patenti ile bu alanda tartışmasız dünyanın bir numaralı ismi olmuş ve dünya bilim tarihine adını altın harflerle yazdırmayı başarmıştır.

Floresan lambadan hızölçere, neon ışıktan radara, mikrodalga fırından elektron mikroskobuna kadar günümüzde kullanılan birçok teknolojinin mucidi olan Tesla, yine de çok az kişi tarafından tanınan ve bu icatların babası olduğu bilinmeyen bir insandır. Ayrıca Nikola Tesla günümüzde üretilen modern araçlarda hala kullanılan ateşleme sisteminin de mucididir. Tesla 86 yıllık ömründe bilim tarihine defalarca damgasını vurmasına rağmen birçok aksilik ve kasıtlı olduğu “iddia edilen” engellemeler nedeniyle son yıllarında gözden düşmüş ve büyük oranda unutulmuştur. Tesla’nın en büyük başarılarından biri de günümüzde insanoğlunun bağımlı olduğu elektriğin “Alternatif Akım” vasıtasıyla iletilmesi sağlamış olmasıdır.

Nikola Tesla Avrupa’daki eğitiminden sonra Paris’de bir telefon şirketinde çalışarak bu alandaki ilk çalışmalarını yapmış ve daha sonra Amerika’ya giderek burada günümüzde elektrik denince akla gelen ilk isim olan “Thomas Edison” ile tanışmıştır. Edison’un elektrik ile ilgili yaptığı buluşların onlarca kat fazlasını icat etmiş olmasına rağmen günümüzde pek de tanınmayan Tesla, gençlik döneminde Edison’a Alternatif Akım projesinden bahsetmiş ancak bu kararı ile ileri görüşlülüğü sorgulanan Edison bu konuyla ilgilenmemiştir. Tesla’ya kendi şirketinde görev veren ve özel bir laboratuvar teklif eden Edison, görevinin başarıyla tamamlayan ve sonrasında kendisinden parasını isteyen Tesla’ya ödeme yapmayı reddetmiştir. İşte Edison’un yaptığı bu hakaret Nikola Tesla ile Thomas Edison arasında bir ömür boyunca devam edecek rekabetin de başlangıcı olmuştur.

Dönen manyetik alanı da icat eden Nikola Tesla, böylece “komütatör” denen aygıtı da tarihe gömmüştür. Transformatörler üzerine de birçok çalışma yapan ve günümüzde kullanılan mekanik güç ile ilgili birçok aletin mucidi olan Tesla, ABD ile Kanada sınırında yer alan ünlü Niyagara Şelalesi’nde elektrik üretecek bir hidroelektrik santrali de yapmıştır. Nikola Tesla’nın icat ettiği hidroelektrik santrali sistemi günümüzde birçok ülkede hala kullanıldığı gibi, Niyagara üzerindeki ilk santral hala çalışmakta ve ABD ile Kanada’ya elektrik vermeye devam etmektedir. Nikola Tesla’nın ölümünün ardından ABD hükümeti çalışmalarına ait tüm dokümanlara el koymuş ve bu dokümanları “gizli belge” olarak inceleme altına almıştır.

15 thoughts on “Nikola Tesla kimdir?

 • 11 Kasım 2014 tarihinde, saat 20:37
  Permalink

  bence bu adam abartilmisinda otesi

  Yanıtla
 • 17 Eylül 2014 tarihinde, saat 19:17
  Permalink

  KAYA arkadasim sen hangi bilim diye yazmisin
  herseyin bilimle varoldugunu kabulenmiyorsun. eski cagda yasamin simdi de devam etmesimi gerekirdi deve sirtinda yada vahsi insanlar olarak medeniyet boyle devam etseydi bizde hayvan gibi yasamis olsaydik diyorsun.
  pes valahi senin beyninden zorun var sanirim.ilkeligin bu kadarinada harey ediyorum buraya nasil yazi yazdin ne kulanarak gavur icadi diye yazmislar gavur icadi evet biz neden onlarin seviyesine ulasamiyoruz yapamiyoruz?
  cunki biz boyle bilime hakaret ederek davranarak bir yere gelemeyiz.
  kuranda yaziyordu biliyorduk vs vs badem yaziyorduda biz neden cozemedik yada bulamadik acaba tenezur etmedik aman ne gerek varmdir diye dusunduk sanirim.
  ilgin bizim bu turk toplumun bilime bakisi hayata bakisi boyle oldugu surece gavur dedigimiz insanlarin icatlarini kulanmaya devam edecegiz…………….
  BILIME HAKARET DEGIL SAYGI DUYMAK GEREKIR….

  Yanıtla
 • 12 Eylül 2014 tarihinde, saat 20:07
  Permalink

  Geçtiğimiz yil arkadasimin vasitasiyla tanidim tesla yi.benim ona çok benzedigim iddiasi ile heyecanla arayarak bildirdi konuyu.ilgimi çekti ve inceledim hayatına kadar.evet doğruydu ikizim olsa bu kadar benzemezdi sanirim.ve ikinci sasirtan olay ise ikimizinde elektrik sektöründe olusu.büyük mucite dede diyesin geliyor bazen 🙂 saygi ve rahmetle aniyorum…

  Yanıtla
 • 03 Eylül 2014 tarihinde, saat 13:38
  Permalink

  Eeeeee bulmuş da n’olmuş?? Biz mi kullanmışız? Teknoloji denilen şeyle dünyanın altını üstüne getirip iklimi bile değiştirdiler. Atalarımız boşuna bu yapılanlara “gavur icadı” dememiş. Dünyanın ekolojik dengesini altüst ettiler. İnsanlığı bitirdiler, teknoloji ilerlemiş de ne olmuş; insanoğlu kanser başta olmak üzere hastalık taşıyıcısı yaratıklar haline geldi. Akla hayale gelmeyen hastalıklar icad edilmiş. Kızamık, çiçek, verem bitmiş AIDS, ebola, SARS vs. tedavisi olmayan hastalıklar üretilmiş, pehhhh, bilim adamıymış??? HANGİ BİLİM???

  Yanıtla
 • 14 Haziran 2014 tarihinde, saat 00:55
  Permalink

  uyanık ABD yine oyununu yaptı bende ilk defa bu gece duydum adını yazık ki 2 üniversite okudum.Adam çalışmış,ABD üstüne yatmış adını unutturmuş ama tarih unutmaz.işte böyle emekçiler iyiler taşlanmaya çalışılıyor dikkat uyanık olalım

  Yanıtla
 • 22 Şubat 2014 tarihinde, saat 18:59
  Permalink

  Gerçek bir mucit 🙂

  Yanıtla
 • 09 Ocak 2014 tarihinde, saat 10:46
  Permalink

  Elektrik gücüyle dünyayı ortadan ikiye ayırmayı duşumuş hatta bununla ilgili deney de yapmış gerçek bir çılgın mucit 🙂 Adının artık anılmaması gerçekten vefasızlık olurdu ..

  Yanıtla
 • 08 Ocak 2014 tarihinde, saat 21:28
  Permalink

  vay canına adam gerçek bir mucit

  Yanıtla
  • 22 Şubat 2014 tarihinde, saat 18:56
   Permalink

   Bence de

  • 22 Şubat 2014 tarihinde, saat 18:57
   Permalink

   Katılıyorum.

 • 20 Aralık 2013 tarihinde, saat 22:57
  Permalink

  700 icat yapıp napıcan yaa

  Yanıtla
  • 31 Ocak 2014 tarihinde, saat 19:38
   Permalink

   sen ne yaptında böyle konuşabiliyorsun

 • 18 Kasım 2013 tarihinde, saat 18:46
  Permalink

  vay beee adama bak

  Yanıtla
 • 02 Kasım 2013 tarihinde, saat 01:39
  Permalink

  yazıklar olsun ben bu gece öğrendim ne kadar cahilmişim son zamanlarda adını duyuyordum bir bakayım kimmiş dedim ve çok üzüldüm böyle bir bilim insanı nasıl olurda kıymet bilinmez yazıklar olsun

  Yanıtla
 • 11 Ekim 2013 tarihinde, saat 18:37
  Permalink

  Gercek mucit belli Edison Teslanın yanında aslında bir hiç… Nasıl Dünyanın yuvarlak oldugunu El Tusi bulduysa ve Galileonun utanmadan ismi geçiyorsa bu da böyle bir şey iste… Bn na benzer örnekler çoktur…

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: