Nikola Tesla kimdir?

Dünya bilim tarihinin en önemli isimlerinden biri olmasına rağmen tarihsel süreç içinde birçok bilimadamının başına gelen şanssızlıklar ya da dönemin tutucu zihniyetleri tarafından perde arkasında kalmış bir isim olan Nikola Tesla, modern dünyada evlerde ve ofislerde kullanılan tüm elektrikli aletlerin babası olarak isimlendirilen Avusturya asıllı bir elektrofizikçi, araştırmacı, mucit ve fizik uzmanıdır. 1856 yılında Avusturya’da bir papazın oğlu olarak dünyaya gelen Tesla, bilinen insanlık tarihinin seyrini değiştirebilecek kadar kapsamlı deneyler üzerinde çalışmış ve pek çok çalışması laboratuvar projesi olmaktan çıkarak yeni bir icat olarak başarıyla kullanılmıştır.

Nikola Tesla en az kullanılan icatları kadar kullanılmayan fikirleriyle de bilim çevrelerinin ilgisini çekmiş bir kişidir. Elektriğin hava yolu ile kablosuz olarak taşınması ve insanların elektriğe “para ödememesi” gibi günümüzde dahi ütopik gelen fikirleri olan Tesla, bu fikirleri hayal olmaktan öteye taşımış ve ABD’de yaptığı deneyler ile elektrik akımlarının kablosuz olarak iletilebileceğini ispatlamıştır. Nikola Tesla, 1943 yılı itibarıyla kendi adına aldığı toplam 700 buluşun patenti ile bu alanda tartışmasız dünyanın bir numaralı ismi olmuş ve dünya bilim tarihine adını altın harflerle yazdırmayı başarmıştır.

Floresan lambadan hızölçere, neon ışıktan radara, mikrodalga fırından elektron mikroskobuna kadar günümüzde kullanılan birçok teknolojinin mucidi olan Tesla, yine de çok az kişi tarafından tanınan ve bu icatların babası olduğu bilinmeyen bir insandır. Ayrıca Nikola Tesla günümüzde üretilen modern araçlarda hala kullanılan ateşleme sisteminin de mucididir. Tesla 86 yıllık ömründe bilim tarihine defalarca damgasını vurmasına rağmen birçok aksilik ve kasıtlı olduğu “iddia edilen” engellemeler nedeniyle son yıllarında gözden düşmüş ve büyük oranda unutulmuştur. Tesla’nın en büyük başarılarından biri de günümüzde insanoğlunun bağımlı olduğu elektriğin “Alternatif Akım” vasıtasıyla iletilmesi sağlamış olmasıdır.

Nikola Tesla Avrupa’daki eğitiminden sonra Paris’de bir telefon şirketinde çalışarak bu alandaki ilk çalışmalarını yapmış ve daha sonra Amerika’ya giderek burada günümüzde elektrik denince akla gelen ilk isim olan “Thomas Edison” ile tanışmıştır. Edison’un elektrik ile ilgili yaptığı buluşların onlarca kat fazlasını icat etmiş olmasına rağmen günümüzde pek de tanınmayan Tesla, gençlik döneminde Edison’a Alternatif Akım projesinden bahsetmiş ancak bu kararı ile ileri görüşlülüğü sorgulanan Edison bu konuyla ilgilenmemiştir. Tesla’ya kendi şirketinde görev veren ve özel bir laboratuvar teklif eden Edison, görevinin başarıyla tamamlayan ve sonrasında kendisinden parasını isteyen Tesla’ya ödeme yapmayı reddetmiştir. İşte Edison’un yaptığı bu hakaret Nikola Tesla ile Thomas Edison arasında bir ömür boyunca devam edecek rekabetin de başlangıcı olmuştur.

Dönen manyetik alanı da icat eden Nikola Tesla, böylece “komütatör” denen aygıtı da tarihe gömmüştür. Transformatörler üzerine de birçok çalışma yapan ve günümüzde kullanılan mekanik güç ile ilgili birçok aletin mucidi olan Tesla, ABD ile Kanada sınırında yer alan ünlü Niyagara Şelalesi’nde elektrik üretecek bir hidroelektrik santrali de yapmıştır. Nikola Tesla’nın icat ettiği hidroelektrik santrali sistemi günümüzde birçok ülkede hala kullanıldığı gibi, Niyagara üzerindeki ilk santral hala çalışmakta ve ABD ile Kanada’ya elektrik vermeye devam etmektedir. Nikola Tesla’nın ölümünün ardından ABD hükümeti çalışmalarına ait tüm dokümanlara el koymuş ve bu dokümanları “gizli belge” olarak inceleme altına almıştır.

Bir Cevap Yazın