Nicolas Lodeiro kimdir?

lodeiro-kimdir-taniyalimBeşiktaş‘ın transfer listesinin başında bulunan Nicolas Lodeiro kimdir? Uruguaylı yıldızı daha yakından tanıyalım. Uruguay’ın Paysandu şehrinde 21 Mart 1989’da dünyaya gelen yıldız oyuncu, ülkenin en büyük futbol ekoline sahip olan Nacional takımında 14 yaşında kariyerine başladı.  Lodeiro 18 yıllık olduğunda Nacional takımı ile profesyonel sözleşme imzaladı ve 17 Ağustos 2007’de Fenix karşısında ilk mavi beyazlı formayı terletti. Nacional’in Güney Amerika’nın Şampiyonlar Ligi sayılan Libertadores’te yarı finale kadar yükselirken takımda en çok göze bayan oyuncu Nicolas Lodeiro oldu.

Suarez’in yolundan gitmeyi tercih etti
Lodeiro, vatandaşı Luis Suarez’in kariyer planlamasını kendisine örnek aldı. Suarez Hollanda Ligi’nde Ajax forması ile parlarken, Lodeiro da aynı şekilde Nacional formasına veda edip Hollanda’ya Ajax’ta forma giymek için önemli bir imza attı. Total futbolun yaratıcısı, 4-3-3 sisteminin yaratıcısı Ajax, genç yıldız için 4 milyon Euro’luk bir bedel ödedi.

Ajax’ta sakatlıklardan dolayı bekleneni veremedi
Ajax kariyeri boyunca sakatlıkların pençesinden kurtulamayan Lodeiro, takımın başına efsanelerden eski Galatasaraylı Fran de Boer’ın getirilmesi ile birlikte Brezilya Ligi takımlarından Botafogo’ya bedelsiz olarak imza attı. Brezilya ligi oyuncuya çok iyi geldi ve bir süredir hasret olduğu milli formayla yeniden tanıştı. Kariyeri boyunca milli takımdan asla kopmayan genç oyuncu yaklaşık 120 profesyonel maça çıkarken bunlardan 40 tanesinin milli takım formasıyla oluşu Uruguay futbolu adına ne denli önemli bir değer olduğunun açıkça kanıtı olmuştur.  Beşiktaş genç oyuncunun transferi için büyük bir rol kat etti ve imza aşamasına geldi.

Takım oyununa uygun ancak devamlılığı yok
Nicolas Lodeiro oyun tarzı anlamında 10 numara olarak tercih ediliyor. Hücum oyununa çok uygun bir futbol tarzı olan genç yıldız,  Botafogo zaman zaman kanatlarda da forma giydi.  Fizik gücü yerinde olduğunda oyunu okuma ve teknik yetenekleri kuşkusuz yeşil sahalarda mutlaka fark yaratacaktır. Hızlı ve atletik bir vücuda sahip oluşu nedeniyle çok çabuk adam eksiltme özelliğine sahip olan Lodeiro, oyun içinde tam zamanlı hakimiyeti sağlayabilse çok daha üst düzey bir futbolcu olabilir. Ancak 90 dakika boyunca oyunun her alanında koşan ve basan bir oyuncu değil. Bununla birlikte motivasyon kaybı yaşaması da onun devamlılığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Beşiktaş’a zamanında transfer olan Ricardo Quaresma ayarında tekniğe sahip olmasına karşın Portekizli oyuncudan çok daha fazla sorumluluk alması ve topu ayağında fazla tutmayarak oyunu geniş alana yaymasıyla bir adım daha takım oyununa yatkınlığı bulunuyor.

Dinamiklik katar
Beşiktaş, Nicolas Lodeiro’yu transfer ettiği taktirde sürekli sorunlar yaşadığı Manuel Fernandes ile el sıkışıp yollarını ayırabilir. Sportif direktör Önder Özen’in beğendiği isimler arasında yer alan Lodeiro’nun Olcay Şahan ve Oğuzhan Özyakup ile Beşiktaş’ın orta sahasına dinamik bir yapı getirebilir.

Botafogo satmayabilir
Transferin gerçekleşebilmesi için Brezilya Ligi ekibi Botafogo’nun oyuncunun satışına izin vermesi gerekiyor. Loderio’nun kulüp ile olan uzun süreli anlaşmasının yanında Brezilya’nın siyah beyazlı ekibinin Libertadores Kupası’nda önemli maçlarının  oluşu, takımın en önemli oyuncuların olan Lodeiro’nun gidişine izin verme ihtimalini biraz olsun düşürüyor diyebiliriz.

Lodeiro’nun en güzel golleri ve şık hareketlerini izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın