Network marketing nedir?

networkmarketingGünümüzün giderek büyüyen yeni ticaret sistemi olan network marketing, başlamak için pek fazla bilgi ve tecrübe gerektirmemesi, çalışma saatlerini kişinin kendi belirlemesi, esnek zamanlı çalışma imkanı sunması sebebi ile son zamanlarda çok rağbet gören bir ticaret ve kazanç sistemidir.

Klasik ticarette ürün üreticiden tüketiciye ulaşana kadar birçok aracıdan geçer dolayısıyla maliyette ona göre artar. Tabi birde işin reklam boyutu var. Üreticiler ürünlerini tüketiciye tanıtabilmek ve satışları artırmak için reklam şirketlerine bir dünya para öderler. Network marketing bütün bu masrafları ortadan kaldıran bir sistemdir.  Bu sistemde ürünlerin tanıtımını ve satışını firmanın müşterileri yapar ve her satıştan komisyon alırlar. Bu sayede firmalar aracı ve reklam maliyetinden kurtulmuş olur ve burdan kalan paraları müşterilerine dağıtır. Her Müşteri potansiyel bir satış ortağıdır aynı zamanda.  Marketing firmasından ürün alarak sisteme giriş yaparsınız. Sizin referansınızla sisteme giriş yapan kişiler ve o kişilerin getirdiği yeni üyeler sizin alt üyeniz olur ve kendi ekibinizi kurmuş olursunuz.  Ekibiniz ne kadar kalabalıksa o kadar fazla kazanırsınız.  Ekibinizdeki kişilerin aldığı veya sattığı ürünler size komisyon getirir.

Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de fırsatçı insanlar yok değil. O yüzden network marketing işine girmek istiyorsanız çalışacağınız firmayı iyice araştırmalısınız. Giriş için almanız istenilen ürün fiyatının çok yüksek olmaması gerekir. Çünkü yüksek fiyatlı ürünlerin satışı daha zor olacağı için kazanç sağlamanız daha uzun zaman alacaktır. Firma seçerken şu sorulara bulacağınız cevaplar seçim yapmanızda yardımcı olacaktır. Tüketici memnun kalmadığı takdirde firma ürünlerini geri alıyor mu? Kazanç planı herkese eşit dağılım sağlıyor mu? Ürünleri rağbet görüyor mu? Yoksa firmanın ürünlerini sadece işe girmek isteyen yeni üyeler mi alıp kullanıyor. Ürün çeşitliliği var mı? Köklü ve kendini kabul ettirmiş bir şirket mi, yoksa yeni kurulan bir şirket mi? Çoğu yeni kurulan şirket birkaç ayı doldurmadan kapanmaktadır. Belli bir kota, aylık yapmanız gereken bir ciro var mı? En önemlisi doğrudan satış derneğine üye mi? Tüm bu soruların yanıtlarını iyice araştırdıktan sonra ortaya çıkan sonuçlara göre çalışacağınız firmayı belirleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın