Nermin Bezmen ve Kurt Seyit kimdir?

Nermin Bezmen 1954 yılında Antalya’da doğmuştur. Daha kırk günlükken babasının görevi nedeniyle, Anadolu şehirlerini dolaşmışlardır. Üç yıl Çanakkale’de kaldıktan sonra, İlkokula başlayacağı sırada Balıkesir’e yerleşmişler. Babasının Tekirdağ’a çıkan tayini sonrasında, onlar İstanbul’ da kalmıştır. Maçka ilkokulunda okuduktan sonra, Atatürk Kız Lisesi’ne gitmiş ve son sınıfta AFS bursu alarak Amerika’ya gitmiştir. Buradan döndükten sonra Sultanahmet Sevk ve İdarecilik Yüksek Okulu’nu 1974 yılında bitirmiştir. 21 yaşında 1975 yılında yanında çalışmış olduğu işadamı 39 yaşında olan Pamir Bezmen ile evlenerek, iki çocuk sahibi olmuştur.

nermin bezmen 1

 

Çar’ın muhafız alayında görevli olan Kırım asıllı Rus subayı olan Kurt Seyit’in torunu olan Nermin Bezmen, yönetici sekreterliği ile başladığı iş hayatına Türk el sanatları, resim, şiir ve sonunda yazar olarak devam etmiştir. 1980 yılından sonra iş hayatından çekilerek, kendini yazı yazmaya vermiştir. Anne tarafından dedesi olan Kurt Seyit ve onun babası olan Mirza Mehmet Eminof’a kadar inerek, aile geçmişini kitap haline getirmiştir. 1992 yılında basılan ilk kitapta 1916 yılında dedesi Kurt Seyit’in Beyaz Rus Shura ile yaşadığı aşkı ve 1918 yılındaki Bolşevik Devrimi öncesinde, ordunun bozguna uğradığı Karpatlar cephesinde olanları, Kurt Seyit’in St. Petersburg’a dönmesini ve Shura ile Sinop ve oradan İstanbul’a gidişini anlatmıştır. Kitabını yazmak için anneannesi olan Murka’dan dinlediklerini kullanan Nermin Bezmen, bunun dışında çok sayıda kitap ve dergi araştırması yapmıştır. Kitabın 26. baskısı basılmıştır. Bunun yanı sıra ülkemizden dizi, film teklifleri, Hollywood’dan Amerikan Rus yapımı film teklifi alan eser, günümüzde ülkemizde dizi olarak çekime başlanmıştır.

Eserinde İstanbul’a giderek çalışma hayatına başlayan Kurt Seyit, çamaşırhanede çalışmaya başlamış, daha sonra varyeteli restoranlar ve Altın Kum Plajını Rum ortağıyla birlikte işletmiştir. Buraya gelen Atatürk ile görüşmeleri olmuştur. Daha sonra 1923 yılında Kurt Seyit Nermin Bezmen ’in anneannesi olan Murka ile evlenmiş, iki çocukları olmuştur. Bunlar Bezmen ‘in annesi Leman ve teyzesi Şükran’dır. Kurt Seyit’in kardeşleri Kırım’da öldürülmüştür. Karpatlarda Kurt Seyit ise Rus ordusu adına, dedesi Ali Nihat ise Osmanlı ordusunda karşılıklı savaşmıştır. Esir düşen Ali Nihat iki yıl Sibirya’da kalmıştır. Nermin Bezmen Ali Nihat’ın oğlu Vedat ve Kurt Seyit’in kızı Leman hanımın ikinci çocuğudur. Nermin Hanım anne ve baba tarafından göç ile İstanbul’a yerleşmiş bir ailenin çocuğudur.

Nermin Bezmen anneannesi Murka’nın köklerini de Mengene göçmenleri adıyla kitap haline getirmiştir. Bunları araştırırken gazetelere ilan vererek, Eminof soyadında olan kişileri bulma çabası olmuştur. Bu esnada büyükbabasının kardeşinin torunlarını bulmuştur. Babasının köklerini de araştıran Nermin Hanım, bu düşüncesini henüz kitap haline getirmemiştir. Ailesinin köklerini araştıran Nermin Bezmen, 1980 yılında eşiyle birlikte ekonominin yaşadığı çalkantılı dönem sonrasında, aktif iş hayatını bırakmıştır. Bundan sonra kendini yazmaya vermiş, aynı zamanda eşi Pamir Bey’le birlikte eşinin köklerini de araştırmaya başlamış. Evlerinin bir köşesini Selanik kütüphanesi, diğer bir köşesini ise Venedik kütüphanesi olarak ayırmışlardır. Aileden ya da aile dışındaki insanlar bu konuda buldukları her türlü bilgiyi Nermin Bezmen’e ulaştırmaya başlamış. Nermin Hanım eşinin ailesinin köklerinin Venedik’te olduğunu tespit etmiştir. İki çocukları bulunan çift, 1980 yılında iş hayatını bıraktıktan sonra kendilerini soyağacı uzmanlığına adamıştır. Eşinin dediği gibi “tekstilin kaybettiğini tarih kazanıyor”. Nermin Bezmen ‘in yazmış olduğu kitaplar;

 • Kurt Seyit ve Shura, 1999
 • Kurt Seyit ve Shura, 2002
 • Sır, 2006
 • Aurora’nın İncileri, 2007
 • Sırça Tuzak, 2007
 • Mengene Göçmenleri, 1996
 • Zihnimin Kanatları, 1995
 • Bizim Gizli Bahçemizden, 2009
 • Kırk Kırık Küp (Hikâyeler), 1999
 • Bir Gece Yolculuğu,  İstanbul
 • Bir Duayenin Hatıratı, 2002
 • Turkuaz’a Dönüş Bilge Nadir – Nevzat’ın Anılarından Asil Nadir Gerçeği, 1997

Bir Cevap Yazın