Nemfomani nedir?

nemfomaniNemfomani kadınlarda yaşın, ailesinin ve psikolojisinin tam tersine olan davranışta bulunması, farklı erkeklerle yatma isteğinin olması ve aşırı derecede seksüel istekle karakterize olan bir cinsel işlev bozukluğu olarak bilinir. Yani bu durum kadınlarda cinsel taşkınlık ya da doyumsuzluğa kadar gidebilen aşırı seks düşkünlüğü olarak tanımlanır. Hastalık olarak görülen kompulsif cinsel ilişki kurma ihtiyacıyla erkeğe doyamama halidir. Bu psikoseksüel bir davranış bozukluğu olarak görülür. Erkeklerde olan şekline satiriasis denir. Sevdiği kişiye ya da eşine karşı duygu yüklü ve cinsel açıdan aşırı istekli olan kadınlar nemfoman olarak değerlendirilemez. Bunun nedeni nemfoman kadınların sosyal baskıları ve kanunları hiçe sayıp, tek erkekle değil, sayıca çok ve her sınıftan erkekle yatmak istemesi ve toplumda bu sebeple zor duruma düşmeleridir. Günümüzde bu tür kadınlar mahkemelere kadar gidebilecek abartılı seksüel davranışlarda bulunur, medyada gündeme gelebilirler. Tarihte Roma İmparatorluğunda Clasius’un karısı Messalina’nın her gece değişik erkeklerle yatması bu duruma güzel bir örnektir. Bu sebeple nemfomani “Messalina Kompleksi olarak anılır. Tarihten bunun gibi örnekler verilmek gerekirse Kleopatra, Büyük Petro’nun karısı Katerina  sayılabilir. Nemfomanların pornografi düşkünlüğü hızlı şekilde kontrol dışında kalabilir. Bu kişilerde olan seks bağımlılığı alkol ve uyuşturucu bağımlılığı kadar yıkıcı ve güçlü etkilerde olabilir. Bu kadınlar genellikle sinirli, gergin ve öfkeli olur, olayların yolunda gitmediği duygusunu yaşar, günlük işlerini yerine getiremez, dikkatlerini toplamada zorluk çeker, cinsel işlev bozukluğu yaşar ve bunun yanında orgazm bozukluğunu daha sık yaşarlar. Nemfoman kadınlar cinsel boşalmada bile doyuma ulaşamaz. Orgazmla birlikte gevşeme ve rahatlama olmaz. Cinsel gerilimle sürekli yaşarlar. Doruk noktaları yüksek olmadığından, yeteri kadar rahatlayamazlar. Dünyada ve ülkemizde uygun ilişkiler kuramamış, yaşamından memnun olmayan, yakınlık kurmada zorlanan nemfomanların oranı oldukça düşüktür. Bunun sebebi yapısı gereği sevdiği ve güven duyduğu erkeğine bağlanmak istemesidir. Seven bir kadının eşi için yapamayacağı fedakârlık yoktur.

Nemfomani sebepleri nelerdir?

 • Çocuklukta sevgisiz ve güvensiz bir ortamda yaşanması ve nemfomanlar bu dönemde elde edilemedikleri ruhsal ve bedensel huzuru eşlerini devamlı olarak değiştirerek ararlar. Bu nedenle gerçek doyuma ulaşamazlar. Sürekli olarak kendilerini kanıtlama ve yeni erkekleri bulma ihtiyacında olurlar.
 • Ruhsal bozuklukların olması
 • Genetik etkenlerin olması
 • Organik beyin rahatsızlıkları
 • İç salgı bezlerindeki düzensizlikler.

Nemfomani benzeri durumlara yol açan etkenler nedir?

 • Kadınların yaş dönümü
 • Hormonal dengesizliklerden kaynaklanan ruhsal bunalım ve bozukluklar
 • İlaçlar ve uyuşturucu maddeler
 • Vulva egzaması gibi hallerde nemfomanik davranışlar izlenebilir. Bunlar nemfomani olarak kabul edilemez, ancak burada cinsel yaşamın normal ölçüleri aşılmış sayılır.

Nemfomani özellikleri nedir?

 • Tek eşlilikle yetinmemek, normalin üstünde cinsel ilişki kurmak, seçici olmayan ve sürekli olmayan ilişkiler içinde olmak.
 • Farklı erkeklerle tekrarlayıcı cinsel ilişkiye girme dürtüsünü yenememek ve buna bağımlı olmak.
 • Seks bağımlılığı yıllar sonra ve yaşamı kötü etkilediği zaman farkına varılır ve tedavi olunur.
 • Bu davranışlar kadının toplum içinde itibarını, prestijini yok eder.
 • Kadın açısından erkeğin yakışıklılığı olması ve çekiciliğinden ziyade eylemin olması önem taşır.
 • Çocukluk döneminden gelen kendine güvensizlikle beraber, kendilerini kanıtlamak ve yeni erkekler bulmak isterler. Bu nedenle kötü bir çocukluk dönemi geçiren, parçalanmış ve sorunlu ailelerde büyümüş kişilerde bu rahatsızlık daha fazla olur.

Nemfomani tedavisi nasıl yapılır?

Hastaların önce tedavi olmayı istemesi gerekir. Bu kişilerde yapılması gereken dengeli bir ruh hali yaratmaya çalışmaktır. Sıkıntıları gideren ilaçlar ve yapılan cinsel terapiler hastalara yardımcı olur. Uygulanan tedavinin en az 6 ay süreyle devam etmesi gerekir. Altta yatan başka hastalıkların olması durumunda tedavisinin yapılması gerekir.

Bir Cevap Yazın