Nejat Uygur kimdir?

Türk tiyatrosunun en önemli isimlerinden biri olan Nejat Uygur 10 Ağustos 1927 tarihinde Kilis’de dünyaya gelmiştir. Babası subay annesi öğretmen olan ünlü tiyatrocu ailenini ortanca çocuğudur. Kilisli ünlü sanatçı İsmail Dümbüllü tarafından keşfedilmiş olup, Türk tiaytrosuna kazandırılmıştır. Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde eğitimini tamamlayan Nejat Uygur, okula Siirt’te başlamış, Ezine ve İntepe’de ilkokulu devam ettirmiştir. Bu dönemlerde tiyatroya müsamerelerle başlamıştır. Ünlü tiyatorcu Nejat Uygur Sarıyer, Çanakkale ve Manisa’da ortaokulu tamamladıktan sonra Güzel Sanatlar Akademisi’nin Heykel bölümüne girmiş; ancak bu bölümden mezun olamamıştır.

Sarıyer Halkevi’nde 1943 yılında başlamış olduğu boks ile beraber spora karşı olan ilgisi artmıştır. Atletizm ve su topu dışında iyi de bir at binicisidir. Nejat Uygur, 1950 yılında Necla Uygur ile hayatını birleştirmiştir.
Tiyatroya profesyonel anlamda 1949 yılında “Nejat Uygur Tiyatrosu” ile adım atmış olan Nejat Uygur, düşündüğü ilk mesleğin tiyatro olmadığını çeşitli röportajlarında belirtmiştir. Sanatçı gençlik yıllarında Amerika’ya ulaşmak isteğiyle gemici olmuştur.

Abisi Zeki Ayhan Uygur, Türkiye’de iken Dz. Kuvvetlerinde deniz Tabip albayıydı, emekli olduktan sonra Amerika’ya gitti o şimdi Amerika’da ünlü bir beyin cerrahıdır.

13 yıl gibi uzun süren Anadolu turneleri sürecinde sırası ile Ahmet, ikiz kardeş olan Süheyl ile Süha, Kemal, Behzat adlı beş erkek çocukları dünyaya gelmiştir. Süheyl ve Behzat babalarının deyimiyle “armut ağacının dibine düşmüş” ve tiyatrocu olmuşlardır. Bir çok nalada uzun yıllardır eğlence programları sunmaktadırlar. Ünlü tiyatrocu Nejat Uygur 1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.
Nejat Uygur, 10 Eylül 2007 tarihinde beyin damarlarında meydana gelen bir tıkanıklık nedeniyle vücudun sol tarafında kısmî felç geçirmiştir. Sağlık durumuna ilişkin doktorlar tarafından yapılan basın toplantısında Nejat Uygur’un sol kolunu hareket ettiremediği, yüzünde kayma olduğu, bacağında biraz hareket olduğu, konuşmasının ise düzgün olduğu ifade edilmiştir. Oğulları Süheyl ve Behzat Uygur basına yapmış oldukları son açıklamalarında Nejat Uygur’un artık geçmişiyle yaşadığını söylemişlerdir.

Usta tiyatro sanatçısı ve oyuncu Nejat Uygur, uzun süre hastanede tedavi görmesine rağmen 18 Kasım 2013 günü saat 19:57 civarlarında solunum yetmezliği sebebiyle Medistate Kavacık Hastanesi’nde, 86 yaşında hayatını kaybetti. Nejat Uygur’un ölümü sanat dünyasında büüyk bir üzüntüye sebep olmuştur. Sanatçı Teşvikiye Camii’nden kaldırılan cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Ödülleri
1. Altın Kelebek TV Yıldızları Yarışması “Tiyatroya Destek Yılı Özel Ödülü” (2007)
2. Kemal Sunal Kültür Sanat Ödülü “En İyi Tiyatrocu” (2006)
3. 22. Avni Dilligil Tiyatro Ödülleri “Belkıs Dilligil Onur Ödülü” (1999)

Önemli tiyatro oyunları
1- Alo Orası Tımarhane mi?
2- Aman Özal Duymasın
3- Benim Annem Evden Neden Kaçtı
4- Cibali Karakolu
5- Hanedan
6- Hastane mi? Kestane mi?
7- Kaynanatör
8- Miğferine Çiçek Eken Asker
9- Minti Minti
10- Sizinki Can da Bizimki Patlıcan mı?
11- Son Umudum Milli Piyango
12- Şeyini Şey Ettiğimin Şeyi
13- Şeytandan 29 Gün Evvel Doğan Çocuk (Minti Minti 2)
14- Zamsalak

Filmleri
1. Beyaz Melek (2007)
2. Vizontele Tuuba (2004)
3. Cafer’in Nargilesi (1947)
4. Cafer Bey İyi, Fakir Ve Kibar (1971)
5. Cafer Bey (1970)

Bir Cevap Yazın