Neden motosiklet giysileri kullanmalısınız?

Motosiklet severlerin özellikle dikkat etmeleri gereken kurallar var. Kendi sağlıkları ve yaşamsal güvenlikleri adına yaz ve kış özel tasarlanan motor giysilerini kullanmak durumundalar. Zira aksi takdirde arabaya benzeyen bir kabine sahip olmayan ve her türlü tehdide açık olan motosiklet sürüş güvenliği çok asgari düzeylerde gerçekleşir.

Yasalar motorcuların kendilerine özel kask takmasını zorunlu kılıyor. Zira takılmadığı takdirde herhangi bir kaza anında sadece motosiklet sürücüsünün can emniyeti değil, kazaya karışan ikinci kişinin de hürriyeti tahdit altına alınmak durumunda kalıyor. Bu sadece kazaya yansıyan yönüdür. Ancak kişi öncelikle kendi sağlığı adına motor giysilerini kullanmalıdır. Çünkü genelde kişiler, kaza yapmayacağını düşünür ve bu nedenle elbiselere gerek duymaz. Ancak giysilerin kullanılmasının sebebi sadece kaza için değil, aynı zamanda kişinin yüksek rüzgardan korunması, soğuktan korunması, yağmurdan korunması ve böylece tehlikeli 801blkbiguj3hastalıklara yakalanmasının önlenmesidir.

Kasklar nasıl olmalı?

İyi bir kask için bell markası önerile bilir. Kişi genelde fiyatına odaklandığından dolayı kaliteli markaları tercih etmiyor ancak, can mı önemli, yoksa para mı? Dendiğinde can diyenlerin çok olduğunu görebilirsiniz. Ancak iş icraata geldiğinden herkes cebinin sağlığını düşündüğünü görebilirsiniz.

Motosiklet için kullanılacak kask sistemlerinin asgari şekilde CE güvenlik sertifikasına sahip olması beklenir. Ayrıca fiber karbondan dış yüzeyinin üretilmesi, darbenin emilmesi adına önemli bir özelliktir. Açık kask kullanılmamalıdır. Eğer kaskı tam kapalı ve korumalı seçmezseniz, yüksek hızlarda ufak bir böceğin suratınıza çarpması, dengenizi kaybetmenize ve sarsılmanıza, dolayısıyla kazalara sebebiyet verir. Bu nedenle yaz ve kış mutlaka kapalı kask sistemlerinin tercih edilmesi güvenlik adına önemle yerine getirilmesi gereken husus.

Montlar…

Mevsimli yada yazlık, kışlık olarak alacağınız montlarında özenle seçilmesi gerekir.  Öncelikle üzerinize tam oturmasını sağlayın. Eğer tam oturmuyor ve bol kalıyorsa, bu durum rüzgarın içeriye dolmasıyla sürüş güvenliğinizi olumsuz etkileyebilir. Çok sıkmamasına da özen gösterin. Böylece daha rahat hareketler yaparsınız. Terletmemesi, su kaybının metabolizmaya verdiği zararı önlemesi açısından önemlidir.

 

Bir Cevap Yazın