Nazan Bekiroğlu kimdir?

Karadeniz’in güzel şehri Trabzon’da 3 Mayıs 1957 tarihinde hayata gözlerini açtı. Eğitim hayatına bu kentte başlayan Nazan Bekiroğlu, İlk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra Erzurum’da bulunan Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden 1979 yılında mezun oldu. Meslek hayatına öğretmen olarak başlayan Bekiroğlu dört yıl boyunca bu görevini sürdürdü. Daha sonra 1985 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak göreve başladı. Doktora konusu olarak “Halide Edib Adıvar’ın Romanlarının Teknik Açıdan Tahlili” adlı konuyu seçip 1987 yılında tamamladı. Bekiroğlu , “Şair Nigâr Hanım” konulu eseriyle 1995 yılında doçent oldu 1998 yılından başlayarak aynı fakültede açılan Türkçe eğitimi bölümünde öğretim görevlisi olarak görev yapan BEKİROĞLU, 4 mayıs 2001 tarihinde profesör olmuştur Bekiroğlu iki çocuk annesidir.
nazan_bekiro__lu
Şehirli üç çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olan Nazan Bekiroğlu’nun iki erkek kardeşi vardır. Maddi durumu fena olmayan bir ailenin çocuğu olup kendi ifadesi ile titizlikle yetiştirilmiştir. Nazan Bekiroğlu 14 yaşında iken babası vefat etmiştir. Babasının ölümümün etkisini “İçinde Bir Sızı Var “ adlı eserinde yansıtmıştır. Babasının ölümü üzerine bir apartman dairesine taşınmak zorunda kalmışlardır. Babası ve annesi de edebiyatla ilgilenmiş olan Bekiroğlu bu yüzden gelişimini daha kolay sürdürmüştür. Dostoyevski, Oscar Wilde eserleri yazarken en çok etkilendiği ünlü yazarlardır. Bu yazarlardan bazı esintileri eserlerinde görmek mümkündür. Özellikle Dostoyevski hayranı olduğu belirtmektedir.
Nazan Bekiroğlu’nun 1997 yılından beri deneme, hikâye, roman ve incelemeleri çeşitli yerlerde yayımlamaktadır. Cam Irmağı, Taş Gemi adlı hikâyesiyle 2006 yılında Türk Yazarlar Birliği hikâye ödülünü almıştır. Halen Zaman gazetesinde Kültür-Sanat sayfasında köşe yazarı olarak çalışmaktadır.
Edebiyat dünyasındaki ilk eseri olan “ Nun Masalları’nı” 1997 yılında yayımladı. Bekiroğlu’nun çeşitli dergilerde bir çok bilimsel makale, deneme ve öyküsü yayımlanmıştır. Hikâye, şiir, deneme ve incelemeleri Türk Edebiyatı, Milli Kültür, Dolunay, Kayıtlar, Dergâh mecbuaları Yedi İklim ve Zaman Gazetesi’nde yayınlanmıştır.
Nazan Bekiroğlu özellikle “Cümle Kapısı” ve “La: Sonsuzluk Hecesi” adlı eserleriyle herkes tarafından tanınmaya başlandı. Bu eserleri en çok satılan kitaplar listesinde hep en önde geldi. Daha sonra ise “Nar Ağacı” adlı eseriyle yine hayranlarının kalbinde taht kurdu. Nazan Bekiroğlu son dönemlerin en çok okunan yazarlarından biridir.
Nazan Bekiroğlu’nun eserleri şunlardır:
1- Nun Masalları (Hikaye, 1997 yılında Dergâh Yayınları tarafından)
2- Şair Nigar Hanım (İnceleme; 1998 İletişim Yayınları,)
3- Halide Edip Adıvar (İnceleme; 1999 Şule Yayınları)
4- Mor Mürekkep (Deneme; 1999 İyi adam Yayınları)
5- Yûsuf İle Züleyha / Kalbin Üzerine Titreyen Hüzün (Şark Mesnevîsi, 2000 yılında Timaş Yayınları tarafından yayınlandı)
6- Mavi Lâle, Yitik Lâle (Deneme, 2001 yılında İyi adam Yayınları tarafından yayınlandı)
7- İsimle Ateş Arasında (Roman, 2002 Timaş Yayınları )
8- Cümle Kapısı (Deneme, 2003 yılında Timaş Yayınları,) (TYB 2003 Yılı Deneme Ödülünü aldı)
9- Cam Irmağı Taş Gemi (Hikâye, 2006 yılında Timaş Yayınları) (TYB 2006 Yılı Hikâye Ödülünü aldı)
10- Lâ: Sonsuzluk Hecesi (Roman-Mesnevi, 2008 yılında Timaş Yayınları )
11- Yol Hali (Deneme, 2010 yılında Timaş Yayınları )
12- Nar Ağacı (Roman, 2012 yılında Timaş Yayınları)
13- Mimoza Sürgünü (Deneme, 2013 yılında Timaş Yayınları)

Bir Cevap Yazın