Nakit avans mı almalı yoksa ihtiyaç kredisi mi?

Hayat ihtiyaçlarla kaimdir elbette… Mecburen bir yerlerden para gelirken, mecburen bir yerlere o paranın gitmesi gerekiyor. Bu döngü bu şekilde hayat boyu sürer gider. Ama bazen bir yerlerde tıkanıklıklar olur ve çalışmalarınızdan elde ettiğiniz gelir, ihtiyaçlarınızı veya ekstra ihtiyaç olarak vücuda gelen gereksinimleri karşılayamaz. Bu durumda bankalar sağolsunlar kredilerle ve kredi kartlarıyla her zaman yanınızda. Ama onlardan yardım almanın da bir bedeli var. Bu bedelin adı faiz… Yani onlar sizlere bir vereceklerse, mecburen geriye iki olarak ödemek durumundasınız bankalara. Bunu da peşinen kabul etmek durumundasınızdır.dusuk-faiz

İşin özeti bu tabi… Asıl maksadımız, ihtiyaçlarınızı bankalar aracılığıyla gidermek isterken en az zarra ile nasıl kurtulabilirsiniz onu yazmak. Bazıları ihtiyaçlarını karşılamak babında cebindeki kredi kartlarından nakit avans almanın daha faydalı ve kolay olduğunu ifade ediyorlar. Evet, faydası sadece kolaylıkla mukabil bir durum. Ama zararı nedir peki? Öncelikle ihtiyaç kredisine göre daha kolay alınmasına rağmen, yani herhangi bir ATM’den hemen çekilebilmesine rağmen, uygulanan faiz oranları daha yüksek olur. Bu durumda geriye harcadığınız miktardan daha fazlasını ödemek zorunda kalırsınız. İkinci olarak da, taksitlendirme imkanının çok fazla olmaması zarardır. En fazla 9 taksit yapabilirsiniz. İhtiyaç kredisinde ise ödeme konusunda daha uzun vadeli tercihler söz konusudur. Yani 36 aya varan vadeler sizi bekler.

Nakit avansa göre atm aracılığıyla ihtiyaç kredisi almak söz konusu değil. Zorlukta zaten burada. Yani bankanıza gideceksiniz, prosedür işleyecek, krediniz onaylanacak. Bunların hepsi zaman istiyor. Birde, bankaın çıkardığı ekstra masraflar söz konusu. Ama faiz konusunda, nakit avansa göre daha avantajlı. Eğer acil paraya ihtiyaç varsa ve miktar küçükse, nakit avans çekin. Ama yüksek miktarlar için zaten kredi kartı limitiniz yetmeyebilir. Yetse de, faiz konusunda ümüğünüzün sıkılmaması için ihtiyaç kredisine başvurun.

Bir Cevap Yazın