Naim Süleymanoğlu kimdir?

Cep herkülü olarak tanıdığımız Naim Süleymanoğlu 23 Ocak 1967 tarihinde Bulgaristan’da bulunan Mestanlı Beldesi’nde doğdu. Halter otoritelerinin yaptığı değerlendirmeye göre dünyanın gelmiş geçmiş en büyük haltercisidir. Tüm dünya tarafından cep herkülü ya da dünyayı kaldıran adam olarak anılmıştır. Spor hayatı boyunca üç adet Olimpiyat Altın madalyası, yedi adet Dünya Şampiyonluğu ve altı defa da Avrupa Şampiyonluğu başarılarını elde etmiştir. Tam olarak 46 defa dünya rekoru kırma barısı elde etmiştir.1984 yılında (16 yaşındayken), silkmede ağırlığının 3 katını kaldıran ikinci halterci olarak tarihe geçmiştir. Naim Süleymanoğlu Haltere 1977 yılında,küçük yaşta yani 9 yaşındayken başladı. Daha 15 yaşında Brezilya’da düzenlenmiş olan Dünya Gençler Halter Şampiyonası’nda iki altın madalya alarak şampiyonluğa ulaştı. 16 yaşında ise rekor kırarak şampiyon olmayı başardı. Bbu başarılar onu halter tarihinde en genç dünya rekortmeni olmasını sağladı.
nn
Naim Süleymanoğlu 1983 ile 1986 yılları arasında gençlerde 13 tane rekor, büyüklerde 50 tane rekor olmak üzere tam altmış üç rekor kırma başarısını göstermiş ve yine bu dönemde Dünya ve Avrupa şampiyonalarında 52, 56 ve 60 kilolarda olmak üzere üstün başarı göstererek şampiyonluklar yaşamıştır. Süleymanoğlu 1984, 1985 ve 1986 yıllarında halter alanında dünyada yılın haltercisi seçildi. 1984 Los Angeles da düzenlenen olimpiyatlarda Bulgaristan’ın da Sovyet’lerle boykota katılması sebebinden dolayı yarışmalara katılamadı. Bu yıllarda dönemin Bulgar Hükümeti’nin Türk isimlerini yasaklaması sebebinden dolayı Naum Shalamanov olarak isim yapmıştı.Naim Süleymanoğlu, Bulgaristan’daki baskılardan kurtulmak için, 1986 yılında, Avustralya’da Melbourne’de düzenlenmiş olan Dünya Halter Şampiyonası‘nda bir süre ortadan yok olarak ve daha sonra 11 Aralık tarihinde ortaya çıktığında, Türk Büyükelçiliği’ne sığınmış, Türkiye‘de yaşama, ve Türk Milli Takımı adına spor karşılaşmalara katılma isteğinde bulunan ünlü sporcu, talebinin kabul edilmesinin hemen ardından, Naim Süleymanoğlu ismini aldı.

Türkiye’ye iltica etmesinde ve ülkemize getirilmesinde rol oynayan dönemin başbakanı Turgut Özal, 16 Aralık tarihinde ülkemize gelen Naim Süleymanoğlu’nu kucaklayarak güzle bir törenle basına ve halka tanıttı. 20 Aralık 1987 tarihinde artık ülkemiz adına spor hayatını sürdüren Naim Süleymanoğlu, Cumhuriyet Halter Turnuvası‘nda dünya rekoru kırma başarısı gösterdi.

1988 yılında düzenlenen Avrupa Halter Şampiyonası’na ülkemiz adına katılıp ve üç tane altın madalya kazandı. Bunun yanında 60 kg’de katıldığı yarışmada koparmada 200 kg kaldırmayı başararak dünya rekoru kırdı. 1988 yılında düzenlenen Seul Olimpiyatları’na Türkiye adına katılabilmesi için Türk hükümetince Bulgaristan’a 1 milyon dolar gibi yüksek bir ücret ödenerek gerekli izin alınmıştı. Bu olimpiyatlarda Naim Süleymanoğlu 60 kg da katıldığı yarışmaya koparmada sırasıyla 145 kg, 150.5 kg, 152.5 kg, silkmede 175 kg, 188,5 kg, 190 kg, ve toplamda da 320 kg, 339 kg, 342.5 kg kaldırarak üstün bir başarı göstermiş 6 dünya ve 9 adet olimpiyat rekoru kırarak muhteşem bir zafer elde etmeyi başarmıştır. Böylece Türkiye tarihinde olimpiyatlar da güreş dışında ilk altın madalya kazandıran sporcu olmuştur.

1992 tarihinde düzenlenen Barcelona Olimpiyatları‘nda, rakiplerine karşı son derece ezici bir üstünlük sağlayarak, ülkemize altın madalyayla dönen Naim Süleymanoğlu, yine aynı yıl Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından “Dünyanın En İyi Sporcusu” ünvanına layık görüldü. 1993 Dünya Şampiyonasında, 3 adet altın madalya kazanmanın dışında 2 adet de dünya rekoru kırmayı başaran ünlü halterci, 1994 yılında Bulgaristan’da düzenlenen, Avrupa Halter Şampiyonası’nda da, yalnız üç kaldırış yaparak, üç dünya rekoru daha kırma başarısı göstermiştir.1995 yılındaki yarışmalara sakat sakat katılan Süleymenoğlu1 altın, 2 gümüş kazanmıştır.

1996 yılında Atlanta Olimpiyatları’nda 64 kiloda yarışan Süleymanoğlu 4 dünya rekoru kırarak 3. kez olimpiyatlarda madalya kazanma başarısı göstererek tarihe geçti. 2000 yılında Sidney ‘de düzenlenen Olimpiyatlarında ise artık 33 yaşında olması ve sakatlığı nedeniyle 3 kaldırışta sıfır çekerek başarısız olmuş ve herkesi üzmüştür.Naim Süleymanoğlu, Atina’da toplanan Uluslararası Halter Federasyonu’nun Aralık 2000’de ki kongresinde asbaşkanlığa seçildi. Bu görevinden sonra spor ile uğraşmayı bıraktı.

Bir Cevap Yazın