Muzlu piramit pasta nasıl yapılır?

Muzu piramit pasta herkesin severek yediği kolay hazırlanan pastalardan biridir. Bu pasta yakın zamana kadar herkesin çok sık yaptığı pasta tariflerinden biriydi. Günümüzde her şeyde olduğu gibi yapılan pasta türleri de değişmeye başladı. Artık şeker hamuru ve pandispanya kekiyle hazırlanan pastalar daha çok yapılmakta. Tüm bunlara rağmen bisküvili muzlu piramit pasta kadar herkesin aklında yer etmiş ve herkesin sevdiği bir pasta olduğunu düşünmüyoruz. Belirli bir yaşta olan tüm insanlar bu pastayı iyi bilir. Daha önceden bu mutlaka evlerinde yapılmış ve kesinlikle bu lezzetli pastayı yemişlerdir. Şimdi bizde biraz nostalji yapalım istedik. Yapımı kolay pasta tarifini sizlerle birlikte yapalım istedik. Dilerseniz kısa sürede pastayı hazırlayabiliriz. Üstelik pastayı yapmaya sabahtan başlarsak, öğlen gelecek olan konuklarımıza bile yetiştirebiliriz.

Muzlu piramit pasta için gerekli olan malzemeler

  • 2 paket pötibör bisküvi
  • 4 su bardağı süt
  • 2 yemek kaşığı kakao
  • 3 yemek kaşığı tepeleme un
  • 6 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 adet yumurta
  • 1 tatlı kaşığı vanilya ya da portakal kabuğu rendesi
  • Pastanın arasına koymak için 2 adet muz

Muzlu piramit pasta yapılışı

Pastanın yapımına öncelikle kremasını yaparak başlayalım. Söylemiştik zaten bu pasta çok kolay yapılıyor. Üstelik pastada kek pişirme gibi bir derdimiz de bulunmuyor. Kek yerine pötibör bisküvi kullanacağız. Pastayı yapmak için sadece kremayı hazırlamamız gerekiyor. Bir tencerenin içerisine süt, toz şeker, un, kakao ve vanilyayı koyun. İsterseniz söylediğimiz gibi arzu ederseniz vanilyanın yerine portakal kabuğu rendesi de kullanabilirsiniz. Bunu söyleyelim kakaolu kremanın içinde portakal kabuğu rendesi oldukça hoş bir aroma katıyor. Krema pişerken göz göz olduğu zaman altını kapatın. Yalnız pişirirken kremayı devamlı olarak karıştırın ve tencerenin dibinin tutmamasına dikkat edin. Eğer gerektiği gibi karıştırmadığınızda, kremada topaklanma olabilir, dibi tuttuğunda kremanın içine yanık kokusu da sinebilir. Pişirdiğiniz kremayı biraz ılınması için kenarda bekletin.

Bu arada sizde düz bir zeminin üzerine 2-3 katlı olacak şekilde streç filmi serin. Biraz geniş serdiğinizde daha iyi olacaktır. Bunun üstüne pötibör bisküvilerinizi üç sıra olacak şekilde dizin. Bisküviler enine üç tane, boyuna doğru ise altı adet olsun. Bundan sonra kremadan alarak bunların üstüne sürün. Üzerine bir kat daha aynı şekilde bisküvi yerleştirin. Bunların üzerine de kremayı yeniden sürün. Ortada yer alan bisküvi sırasına iki tane muzu uzunlamasına olacak şekilde yerleştirin. Yan taraftaki iki sıra bisküvilerin üstüne bir kat daha bisküvi koyun. Bunu yaptığınızda ortada olan bisküviler iki katlı, yanlardakiler ise üç kat olacak. Kremayı yeniden hem bisküvilerin üstüne, hem de muzların üstüne sürün. Daha sonra kenar tarafta olan bisküvileri alttaki streçle beraber kaldırıp, orta bölümde birleştirip aynı bir piramit şekline getirin. Dış tarafını folyoyla sardığınız bisküvili muzlu piramit pastanızı, aynı bu şekilde buzdolabının içinde donması için 2-3 saat kadar tutun. Daha sonra dışarı alın ve kalan kremayı üstüne sürün. Beklediğinden krema biraz donmuş olabilir. İsterseniz içine az miktarda süt ilave edip çırptığınızda eski kıvamına gelir. Artık pastanın üzerini hindistan cevizi ya da dövülmüş iç cevizle süsleyip sevdiklerinize ikram edebilirsiniz. Dilimleyip servis tabağına aldığınız muzlu piramit pastanın görsel görünümü oldukça beğeninizi kazanacaktır.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın