Muhammed Ali kimdir?

Basit bir boksör ya da şampiyon olmanın ötesinde yaşamıyla hayattayken bir efsaneye dönüşen Muhammed Ali, birçok boks otoritesine ve şüphesiz dünyanın dört bir yanındaki hayranlarına göre açık ara “boks tarihinin gelmiş geçmiş en iyi boksörüdür”. Yaşamı kadar karakteriyle insanları kendine hayran bırakan ve belki de bir boksör olarak sahip olduğu yetenekleri böylece bir adım öteye taşıyan Muhammed Ali, 1978 yılında profesyonel boks yaşamını sona erdirmesi ve 1981 yılında da ringleri tamamen terk etmesine rağmen hala milyonlarca insan tarafından sevilmektedir. 17 Ocak 1942 yılında dünyaya gelen ve doğum adı “Cassius Marcellus Clay” olan bu boks yıldızı, 1964 yılında henüz 22 yaşındayken Ağır Sıklet Dünya Şampiyonu olmuş ve kısa bir süre sonra da Müslüman olarak efsane ismini almıştır. 12 yaşında tanıştığı boksu çok seven ve kısa süre içinde önce amatör eldiven takarak daha 18 yaşındayken Roma Olimpiyatları’nda  altın madalya kazanan Muhammed Ali, dünya çapında adından söz ettirmeye başlamıştır.

Altın madalya sonrası profesyonel olan ve deyim yerindeyse ringlerde fırtına gibi esen Ali izinlere “Kelebek gibi uçarım, arı gibi sokarım” sözüyle kazınmıştır. Boks tarihinin en iyi ağır sıkleti olarak kabul edilen bu efsane isim ne yazık ki 1967 yılında Vietnam Savaşı’na gitmediği için 5 yıl hapis cezası aldı ve profesyonel boks yaşamına oldukça uzun bir süre ara vermeye zorlandı. Vietnamlıların kendisine herhangi bir zarar vermediğini ve bu nedenle onlarla savaşmak için bir nedeni olmadığını söyleyen Muhammed Ali, bu hareketi sonrası para cezası da ödeyerek 3 yıl hapis yattı. Muhammed Ali efsanesinin yazılmasında büyük rolü olan bu olay, bu dev ismin hayata bakış açısının ve insanlık adına duyarlı yapısının herkes tarafından saygı görmesine sebep oldu.

New York 1963

Pasaportunun ve daha da önemlisi profesyonel boks lisansının iptal edilmesinin ardından bokstan kopan ve ciddi anlamda maddi sorunlar yaşamaya başlayan Muhammed Ali, bu süreç sonunda resmen iflas ettiğini açıkladı. 1970 yılında açtığı temyiz davasını kazanması ile hapisten çıkan ve kısa bir süre zarfında form tutarak “Yüzyılın Maçı” olarak adlandırılan meşhur Joe Frazier maçına çıkan Ali, uzun bir aradan sonra çıktığı ringde kariyerinin ilk mağlubiyetini aldı. 4 yıla yakın bir süre boksa ara veren ve sadece 2 maç yaptıktan sonra unvanını geri almak için çok acele bir kararla Frazier gibi çok zorlu bir rakip karşısına çıkan Muhammed Ali, bu maçı kaybettikten sonraki süreçte bir de Ken Norton’a yenilince otoriteler efsane ismin kariyerinin sona erdiğini söyledi.

1973 yılında Joe Frazier’ı nakavt ederek unvanını geri alan Ali, efsanenin de geri döndüğünü tüm dünyaya duyurdu. Müslüman olarak “Muhammed Ali” ismini alması ve yaptığı açıklamalardaki objektif tutumu ile dünyadaki tüm Müslümanların sevgisini ve derin saygısını kazanan bu efsane isim, bir diğer efsane olan Malcom X ile arkadaş oldu. 1984 yılında yakalandığı “Parkinson” hastalığı yaşamını derinden etkilese de, Muhammed Ali hala sosyal organizasyonlarda boy göstermektedir.

Bir Cevap Yazın