Mu uygarlığı ve Türkler arasındaki bağlantı nedir?

Büyük Okyanus’ta, Asya kıtası ve Amerika kıtası arasında büyük bir kıta olduğu varsayılan uygarlığın adı Mu’dur.  Mısır dahil olmak üzere pek çok yazıtta, Mu uygarlığına rastlamamız mümkündür. Fakat yapılan kazılarda ve araştırmalarda böyle bir uygarlığa rastlanmadığından, Mu uygarlığının varlığı beraberinde soru işaretlerini de getirmektedir.

Atlantis uygarlığı gibi var olduğunu kesin olarak bilemediğimiz Mu uygarlığının, Eflatun’nun yazıtlarında sık sık geçtiğini biliyoruz. Eflatun’a göre Mu’dan ayrılan Atlantis, kendi bağımsızlığını ilan ederek büyük bir krallık olmuştur. Mu uygarlığının var olduğu kıta battıktan sonra, bazı bilginlerinin Mısıra yerleştiği ve hatta Sfenks’in altına özel öğretilerini ve bilgilerini içeren belgeleri sakladıklarına inanılır. Geçen yıllarda yapılan araştırmalarda Sfenks’in altında bir oda tespit edilmiştir. Fakat halen bu odaya bir kazı düzenlenmemiştir. Ünlü gezgin Herodot’un Mısır’a yaptığı gezide, Mu uygarlığından bazı rahipler ile görüşmeleri vardır. Bu rahipler, Heredot’a 11 bin yıldır Mu uygarlığının var olduğunu anlatmışlardır. Bu konuda ciddi araştırmaları ise, İngiliz araştırmacı Churchward yapmıştır. Churchward, Naacal tabletlerine göre Atlantislilerin önceleri, Mu olarak yaşadığını iddia etmiştir. Naacal tabletlerinde, Mu uygarlığı, Atlantis’de Mu dinini öğreten okullar açtığını, fakat Atlantisin Mu dan ayrılması ile bu okulların kapandığını anlatmaktadır. Gene Naacal tabletlerinde, Atlantisli rahiplerin, kendi güçlerini ve konumlarını arttırmak için dini kullandıkları anlatılmaktadır. Churchward, Atlantis’in Amerika ve Afrika kıtası arasında yer aldığını iddia etmektedir. Kıtanın battığı okyanus olan Atlantik okyanusu, Atlantis’in başındaki Atlan kelimesine olan benzerliğinden, belki de Atlantik okyanusu geçerli bir sav olabilir.

İlginç olan diğer konu ise, Mustafa Kemal Atatürk’ün Mu uygarlığı ile yakından ilgilenmesidir.  Atatürk, 1935 yılında araştırmacı ve tarihçi Tahsin Mayatepek’i Meksika’ya maslahatgüzar olarak atamıştır. Mayatepek, William Niven’in Meksika’da mayalar hakkında, yaptığı kazılar ile James Churcward’ın Hindistan’da bulduğu tabletlerin çevirilerini Atatürk’e yollamıştır. Mayatepek, Churcward’ın kitabından alıntılar ile Atatürk’e yazdığı yazıda ; ‘’Eski Türklerin ilk vatan ve kökenleri, şimdiye kadar bildiğimiz üzere Orta Asya olmayıp, Pasifik denizinde 200 bin sene önce batmış olan Mu kıtası olduğu, Mu kıtasından binlerce sene evvel gelerek Mu’daki din ve kültürü, medeniyetleri yaydığı anlaşılıyor.’’ demiştir. Atatürk’ün, kısa bir süre sonra vefat etmesi nedeni ile bu çalışmalara ara verilmiştir.

 

 

Bir Cevap Yazın