Motosiklet bakımında dikkat edilecek hususlar neler?

İki teker üzerinde gitmeyi sevenlerin bir hayli çok olduğunu sanıyorum. Ancak bu işi daha güveli kılmak adına motorun bakımına dikkat etmek gerekiyor. Bu anlamda bir bilinçsizliğin hakim olduğunu fark edince bende bir makale yazarak bu işe el atmak istedim.

Motosiklet yıkanma işi:Honda Motosiklet Fiyatlar?

En büyük hata burada oluyor. Maalesef motoru yüksek basınçlı tazyikli sularda yıkıyoruz. Ancak bu durum karşısında alınmayan önlemlerden dolayı doğacak zararlar, sürüş esnasında canımıza kast edecek kadar zararlı. Öncelikle fren diskleri eğer tazyikli yıkama esnasında örtülmediyse, bozulurlar. Aynı şekilde, egzoz deliklerinin tıkanmaması da aynı sonuçları doğurur. Fren balataları ve egzoz delikleri tıkanmalı ve örtülmelidir.

Kilometre göstergesi, elektronik aksamların zarar görmemesi adına yine bunların korunması için önlem alınmalıdır. Motor yıkandıktan hemen sonra havluyla silinmeli, üzerindeki suların kuruması beklenmemelidir. Çünkü yol tutuşunda zararlara neden olacak ıslaklık her zaman kalabilir. Ayrıca yıkadıktan sonra belli zamanlarda cilalama işlemi yapmak, boyanın korunması adına önemli bir uygulamadır.

Motosiklet lastik bakımı:

Eğer kışın motosikletinizi depoya bırakan biriyseniz ve yazın binmek için çıkarıyorsanız, burada dikkat edilecek hususlar var ve çok önemli. Depoda betonla temas halinde uzun süre kalan tekerleklerin hali perişan olur. Bu durumda çatlamalar, sertleşmeler, sönmeler, yıpranmalar tekerleklerde meydana gelmiştir. Eğer bunların tespit edilmesi halinde, tekerin değişmesi sağlanmazsa, yol tutuşunda kalite düşüklüğü olacak.

Bu bakımından depoya konulan motorun betonla teması kesilmeli, altına ahşap konulmalıdır. Tekerlekleri yeniledikten sonra balans ayarlarını gözden geçirmeyi sakın unutmayın. Aynı zamanda ön ve arka ebatların uyumlu olması gerekir. Markanın önermiş olduğu tip ve model de tekerlek alın. Takış işini siz yapacaksanız, janta geçirmeden önce tekerleğin üzerinde bulunan dönüş okuna uygun hareket edin.

 

 

Bir Cevap Yazın