Moda nedir?

modaToplumda yaşayan herkes modayla ilgili olduklarını her zaman ortaya koyar. Bazı kişiler modayı yaşamın vazgeçilmez bir unsuru olarak görürken, bazıları modayı eleştirmeyi tercih eder. Sosyal ve kültürel açıdan toplumları etkisi alan, yaşamı şekillendiren, aynı zamanda yaşamın vazgeçilmezleri arasına giren bir unsurdur. Moda sadece giysileri yansıtmaz. İçine edebiyatı, sanatı, müziği, mimarlığı ve daha pek çok şeyi alır. Tüketiciler her zaman kendileri için uygun ve pratik kullanımı mümkün olan değerleri moda olarak benimser. Modanın iletişim araçlarıyla herkese ulaşması, insanların güncel gelişmelerden haberdar olmasını sağlamaktadır.

İnsanlar giyimleriyle toplum içinde seçkin olmayı, tarzlarının olmasını önemserler. İşte moda insanların bakış açısıyla bu şekilde algılanır. Bazıları için halen daha giysi olarak kabul edilse de, toplumda moda anlayışı büyük bir değişim geçirmiştir. İnsanların giyim alışkanlıkları geçmişte yaşanan ortamı yansıtsa da, günümüzde moda artık kalıbından çıkmıştır. Artık zengin fakir demeden moda anlayışı kişilerin tarzlarını yansıtır hale gelmiştir.

İnsanların her gün giyinmek zorunda olması dikkate alınırsa, giysi seçiminin kişinin bunu nasıl algıladığına bağlanabilir. Kişinin giysileri kendisiyle alakalı çok şeyler anlatır. Özgüvenini yansıtması kadar, başkalarının bakış açısını şekillendirmektedir. Artık insanlar moda sektöründe ne istediklerine kendileri karar veriyorlar. İsteklerde kendi farkındalıklarını yaşıyorlar. Herkesin kullandığı moda yerine, kendi stilleriyle ön plana çıkıyorlar. Bu moda tasarımcılarını bile etkilemiş durumdadır. Bu yüzden moda kişinin stilini yansıtan bir kavram olarak toplumdaki yerini almıştır.

Bir Cevap Yazın