Mini yüz germe nasıl yapılır?

mini yüz germeKadınların yüzlerinde oluşan yaşlanma yirmili yaşlardan başlayarak etkili olur. Yerçekimi, güneşin etkisiyle maruz kalınan zararlı ışınlar, sigara içme ciltte yaşlanma etkilerini arttıran faktörlerdir. Yaşın 25’e gelmesinden sonra ciltte olumsuz etkiler gözle görünür hale gelir. Alında kırışıklıklar oluşmaya, burun ve ağız çevresinde olan oluklar zamanla derinleşmeye başlar. Yüz bölgesinde sağ ve sol taraf farklı yansımalar verir. Sol tarafımızda düşünceli bir yapı, sağ tarafımızda ise neşeli bir yapı hâkim olur. Bu etki beynin sağ ve sol tarafının farklı çalışmasıyla oluşmaktadır. Sağ tarafımız ruhsal yönümüz, sol tarafımız ise düşünen yönümüzdür. Bu yüzden yüzün sol tarafında meydana gelen kırışıklıklar daha derin oluşur. Yüz bölgesinde iki tarafta da aynı kırışıklıklara sahip olan kişiler genellikle somurtkan ve neşesiz yapıya sahiptir.

Kadınlar genellikle 40 yaşına kadar yüzlerindeki küçük ve sınırlı sorunları giderebilmek için, botoks ve dolgu gibi işlemleri tercih eder. Fakat yüzlerindeki sarkma ve kırışıklıklarla oluşan yaşlı görünümü giderebilmek için mini yüz germe MACS ameliyatını da tercih edenler vardır. Bu ameliyat herkes için uygun bir teknik değildir. Bu estetik cerrahın kararıyla yapılabilir. Bu ameliyatta hastanın kulak memesinin ön tarafından başlayan, kulağın içine gizlenen ve yukarıda saçlı deriye kadar uzanan 5-7 cm kadar bir kesiyle yapılır. Bu kesinin izlerinin büyük kısmı kulak içinde ve saçların arasında kaldığı için dışarıdan dikkat çekmez. Yüz derisinden sınırlı bir alan kaldırılır. Yüz sinirlerinde herhangi bir hasar oluşmaz. Bunun sonuçları son derece doğal bir görünümde olur.

Yüzün doğal bir görünümü olmalı

Yüz bölgesinin bütün bir şekilde gerilmesi artık toplumda rağbet görmeyen uygulamalar arasındadır. Çünkü bu uygulamada nadirde olsa, geri dönüşümsüz komplikasyonlar olmaktadır. Yüz gerdirmeden sonra felç olma ya da donuk bir yüz sahibi olmak kabul edilir gibi değildir. Bu yüzden mini yüz germe yöntemi MACS mini lifti tercih edilmektedir. Bu operasyondan sonra hastalar 1 gece hastanede kalır ve 8-10 gün içinde normal yaşamına dönebilir. Yüz germe operasyonlarındaki iyileşme bile 2-3 haftayı bulur. Kadınlar günümüzde aktif şekilde iş hayatında yer aldığından, iyileşme erken olduğundan ve komplikasyon olmamasından dolayı mini yüz germe yöntemi tercih edilmektedir.

Mini yüz germe ameliyatına daha az morluk ve şişlik oluşur

Ameliyatlarda yüzde daha az şişme ve daha az morluk oluşur. Komplikasyonlar daha azdır. Yüzün görüntüsü doğal ve gençtir. Hastalar daha kısa sürede iyileşir. Uygulanan mini liftler daha az kalıcıdır, ancak tekrarlanması daha kolaydır. Bu şekilde yüz germe genellikle genç hastalara uygulanır. İleri yaşlardaki kişilerde daha fazla kırışıklık olduğundan, tam yüz germe ameliyatı tercih edilmelidir. Yüz germe yöntemlerinin bir kısmında ağız ve gözler yana doğru çekildiğinden yüzde doğallık sağlanamayabilir. Hastanın çenesi sivrilir, ağız yapısı genişler, kulakları uzar ve aşağıya doğru çekilmiş gibi olur. Bu görünüm karşıdan bakıldığında, yapılmış yüz imajını verecektir. Bu kişiler genelde birbirlerine benzer. Mini yüz germe ameliyatının sonucunda bu durum oluşmaz. Bu ameliyatlar diğer yüz germe ameliyatlarıyla kıyaslandığında, daha hızlı iyileşme etkisi yapar.

Mini yüz germe MACS (Minimal erişim kranial süspansiyon) neler yapamaz?

  • Bu yöntem göz ya da alın çevresinde olan torbalanmaları ya da kırışıklıkları, güneşten zarar gören ciltte bulunan kırışıklıkları yok etmez.
  • Ağız ve burun çevresindeki deformasyonlarda kısıtlı bir iyileşme sağlar.

Mini yüz germe MACS (Minimal erişim kranial süspansiyon) nasıl yapılır?

  • Doktor önce kulağın önünde olan doğal kıvrımdan kesik açar.
  • Cilt altındaki fibrözlü doku, elmacık kemikleri ve bağ dokusuna yakın sabit kalıcı dikişle sıkılır
  • Yapılan dikiş boyun, çene altı ve yanak yağ yastıklarından aşağıya doğru geçer. Burada çene altından liposakşın uygulama oranı yüksek olur.
  • Bununla boyunda yağ dokusu ortadan kalkar ve fazlalık deri serbest kalır.
  • Boyun bölgesinde sarkıklık bulunan kişilerde, kulak arkasından alınacak parçalarla boyun bölgesi düzeltilir.
  • Bunun gibi göz kapağına da işlem yapılabilir.
  • Yapılan operasyon ortalama olarak 3 saat sürer ve genel anestezi altında uygulanır.
  • Hastaların genellikle 1-2 gün hastanede kalması yeterli olur.

MACS mini yüz germe ameliyatlarında iyileşme süreci

Bu yöntemle hastalar daha kısa iyileşme sürecinden geçer. Geleneksel yüz germe işlemine göre daha hafif tedavi olduğundan, iyileşme daha kısa sürer. Ameliyattan sonra sadece ilk gece bandaj uygulanır. Kulakların arkasına drenaj tüpü takılırsa, bunlar belli bir süre burada kalır. Genellikle bandaj çıkarıldığında, drenaj tüpleri de çıkarılabilir. Bundan sonra çenenin yukarısına hafif elastik bandaj takılır. Sonrasında akşamları 5 hafta bandajın takılması gerekir. Dikişler ameliyatın ardından 5 gün sonra alınmaktadır.

Bir Cevap Yazın