Mimar Sinan kimdir?

Koca Mimar Sinan Ağa olarak da bilinen Mimar Sinan, 1489-1588 yılları arasında yaşamış bilinen insanlık tarihinin en önemli inşaat mühendisleri ve aynı zamanda mimarlarından birisidir. Yüzlerce yıl önce yaptığı yapılar hala ilk günkü görünümünü koruduğu için mimarlık ve inşaat mühendisliği anlamında ne kadar büyük bir deha olduğu her geçen yıl daha da iyi anlaşılmaktadır. Kendi ağzından çıkan sözlerle “ustalık eserim” olarak adlandırdığı Selimiye Cami, günümüzde hala birçok mimar ve mühendis tarafından incelenmektedir.

Osmanlı Başmimarı olarak bilinen Mimar Sinan, aslında 1521 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın meşhur Belgrat Seferi’nde yeniçeri olarak görev yapmıştır. Rodos Seferi ve Mohaç Meydan Muharebesi’nde Osmanlı askeri olarak görev yapan Mimar Sinan, daha sonra Kanuni Sultan Süleyman’ın yeteneğini keşfetmesi ve savaşlarda gösterdiği üstün hizmetler ile başteknisyenliğe getirilmiştir. Mimar Sinan, Kanuni Sultan Süleyman’ın gözüne asıl İran Seferi sırasında girmiştir. Kanuni Sultan Süleyman’ın Van Gölü kıyılarına geldiğinde karşıya geçmek için gemi yaptırılmasını emretmesi ve Mimar Sinan’ın yalnızca 3 hafta gibi kısa bir süre içerisinde üç tane kadırga yaparak ordunun karşı sahillere geçmesini sağlaması, adının duyulmasına büyük katkı sağlamıştır ve Mimar Sinan’ın şöhretinin büyük oranda artmasına neden olmuştur.

Selimiye Cami

İran Seferi dönüşünde Haseki unvanını alan Mimar Sinan, daha sonra savaşlara katılmaya da devam etmiştir. Başmimar olarak anılması ise Kanuni Sultan Süleyman’ın zorlu Karaboğdan Seferi ile gerçekleşmiştir. Kanuni ordusunun Prut Nehri’nden geçmesi ve Karaboğdan kuşatmasını gerçekleştirebilmesi için defalarca köprü yaptırmaya çalışmamış ancak her seferinde nehrin etrafının zorlu bir bataklık olması nedeniyle sonuç alamamıştır. Batak toprağa köprüyü taşıyacak ayaklar inşa edilemediği için sefer çıkmaza girince Kanuni Sultan Süleyman veziri olan Damat Çelebi’ye emir vererek hemen Mimar Sinan’ın getirilmesini emretmiştir. Mimar Sinan Prut Nehri’ne geldikten yalnızca 10 gün sonra köprüyü bitirmiş ve tüm ordunun sorunsuz bir şekilde karşıya geçmesini sağlamıştır. Kendi günlüğünde yeniçeri ocağından ayrılmaktan üzüntü duyduğunu ancak mimar olarak birçok cami yapacağını ve İslam dünyasına hizmet edeceğini yazmıştır. 49 yaşında başmimar rütbesini alan Mimar Sinan, 99 yaşında ölene kadar Osmanlı başmimarı olarak sayısız esere imzasını atmıştır ve günümüzde hala eserleriyle dünya tarihinin en büyük mimarlarından biri olarak görülmektedir.

10 thoughts on “Mimar Sinan kimdir?

 • 15 Mayıs 2014 tarihinde, saat 14:32
  Permalink

  çok sağ olun kesin bu projeden 90 alacam.

  Yanıtla
 • 12 Mart 2014 tarihinde, saat 19:06
  Permalink

  sğgolun teşekkür ederim

  Yanıtla
 • 08 Mayıs 2013 tarihinde, saat 11:20
  Permalink

  İlk yapısı Hürrem Sultan için…

  Yanıtla
 • 07 Mayıs 2013 tarihinde, saat 21:30
  Permalink

  çok sağolun ödevimi yaptım.

  Yanıtla
 • 24 Nisan 2013 tarihinde, saat 21:40
  Permalink

  çok yardımcı oldu. 5. sınıfta bu ödev ne alaka”Mimar Sinan kimdir? Ayrıntılı araştırın ve ezberleyin.”dedi. %0 ABARTISIZ.

  Yanıtla
 • 15 Mart 2013 tarihinde, saat 16:28
  Permalink

  süper o dersten 100 aldım ama benim bütün derslerim 100 zaten 😀

  Yanıtla
 • 10 Ocak 2013 tarihinde, saat 23:06
  Permalink

  yaaa biraz daha kısa acilll

  Yanıtla
 • 03 Ocak 2013 tarihinde, saat 16:54
  Permalink

  sper sağolun dersime acaip yardımı dokundu sper çok iyi ben 3/A FSM ye gidiom çok güzel

  Yanıtla
 • 30 Kasım 2012 tarihinde, saat 19:59
  Permalink

  Biraz daha kısa ve daha açıklayıcı olabilirdi ama yinede sagolun

  Yanıtla
 • 16 Ekim 2012 tarihinde, saat 09:50
  Permalink

  çok saoğlun ödevimde yardımcı oldu

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: