Mide tembelliği neden yaşanır?

Mide tembelliği beslenme sonrasında mide boşalmasının normalden daha fazla süre devam etmesi olarak tanımlanır. Mide üstlendiği görev gereği besinleri bazı işlemlerden geçirip, ince bağırsaklara göndermektedir. Bunun için belli bir düzende kasılır ve içinde bulunan besinleri öğütüp, ince bağırsaklarda sindirimin devam etmesi için hazırlar. Bu görevden vagus siniri sorumludur. Bu sinirde herhangi bir problem oluştuğunda, mide kasılma görevini yerine getiremez ve besinler ince bağırsağa daha geç sürede gider. Bu sorun yetişkinlerde görülen bir rahatsızlık olsa da, çocuklarında etkilendiği bir sorundur. Yetişkinlerde daha çok altta yatan bir hastalıkla beraber gelişir. Çocuklarda yaşandığında genellikle altta yatan bir hastalık tanısı yapılamaz.

Mide tembelliği neden olur?

mide tembelliği

Çocuklar mide tembelliğini genellikle viral enfeksiyonlar sebebiyle yaşarlar. Yetişkinlerde yaşanan mide tembelliği ise bulimya nevroza ve anoreksiya nevroza durumunda görülür. Kullanılan bazı ilaçlarda bağırsaklarda ve midede hareketliliğe neden olabilir. Reflü rahatsızlığı ve şeker hastalığı da mide boşalmasında gecikmeye sebep olabilir. Bazı durumlarda hiç sebep yokken bu sorunun yaşanması nedeni bilinmeyen mide tembelliği olarak adlandırılır. Bu durumdaki mide tembelliği yaşananların üçte birinden daha çoktur. Mide tembelliği rahatsızlığı kronik ya da geçici bir şekilde yaşanabilir. Çocuklarda genellikle anormal yemek yeme etkisiyle beraber görülür.

Mide tembelliğinin belirtileri nedir?

Çocuklarda mide tembelliği karın ağrısı yakınmasıyla birlikte ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra karın ağrısına bulantının eşlik ettiği görülebilir. Bu etkiler daha çok sabah kahvaltısından önce ve sonrasında daha yoğun görülür. Çocukların ağzının kokması ve bazı zamanlarda yemekten sonra kusma görülebilir. Bu belirtilerin çocuklarda görülmesi halinde, bunun okul korkusu gibi nedenlere bağlanması sonucunda genellikle önemsenmemektedir. Kusma olan durumlarda, kusmuktaki kötü koku dikkat çekicidir. Yemeklerden hemen sonra ya da bir kaç saat sonra kusma olabilir. Mide tembelliği olan hastalar genellikle yemeklerde çabuk doyarlar. Çocuklarda bu durumla bağlantılı olarak büyüme geriliği oluşabilir. Çocukların kilo alması ve boylarının uzaması yavaşlar. Hastalarda karın acıkması gecikir. Özellikle çocuklar her zaman tok olduklarını dile getirir. Reflü hastalığına bağlı olarak yaşanan mide tembelliği sonucunda, reflü tedavisinin olumsuz olarak sonuçlanmasına sebep olur. Hastalarda yemeklerden sonra geğirme ve karında şişkinlik meydana gelebilir. Belirtiler lifler yönünden zengin olan gıdaların tüketilmesi, katı besinler, çiğ sebze ve meyvelerin tüketilmesi, yağlı ve gazlı olan gıdaların yenilmesi sonrasında daha belirgin şekilde yaşanır. Besinlerin midede daha uzun süre beklemesi yüzünden, burada bakteri üremesine ve yiyeceklerin midede çürümesine neden olur. Bunun sonunda oluşan gaz nefes ve ağız kokusu oluşur. Midenin içinde hazmedilmemiş gıda birikimi oluşabilir. Bu yüzden midede tıkanma ve şişkinlik gelişebilir. Yetişkinlerde şeker hastalığı varsa, kan şekeri düzeylerinde sürekli olarak değişiklik gözlenir. Bu durumda besinler ince bağırsağa geçtikten sonra emileceğinden, hastalarda kan şekerinin seviyesini ayarlamak çok zor olur.

Mide tembelliğinin tanısı ve tedavisi nasıl yapılır?

Hastalarda olan belirtilerin şiddetine bağlı olarak gerekli tetkikler yapılarak rahatsızlığa tanı koyulabilir. Hastanın yaşına uygun olacak tedavi seçenekleri uygulanır. Tedavi sırasında hastalara uygun diyet programı uygulanmalıdır. Bu diyetin içinde yağlı ve lifli gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Ayrıca sindirilemeyen lifler içeren brokoli, portakal gibi yiyecekler tüketilmemelidir.

Bir Cevap Yazın