Mide ekşimesi nedir?

Mide ekşimesi mide asitlerinin yemek borusuna geri dönmesi nedeniyle genel olarak karın bölgesinde ve zaman zaman da göğüs bölgesinde hissedilen bir yanma hissidir. Mide ekşimesi mide yanması ile başlayan ve nedenleri pek çok olan bir rahatsızlık türüdür. Mide ekşimesinin bilinen en önemli nedeni yanlış beslenme alışkanlığıdır.
Mide ekşimesi genellikle akut mide ekşimesi ve kronik mide ekşimesi olmak üzere iki tipten oluşmaktadır. Akut mide ekşimesi 1-6 hafta arası gibi kısa sürerken ve kronik mide ekşimesi ise 6 haftadan daha uzun sürer. Akut mide ekşimesi belirtileri ve kronik mide ekşimesi belirtileri genel olarak farklılık gösterir.
mide ekşimesi
Mide ekşimesi sorunu yaşayan kişilerde mide kaslarının gevşeme yaptığı bilinmektedir. Kaslarda görülen gevşeme sonrasında mide sıvıları, yemek borusuna geçiş yaparak mide de ekşimeye neden olur. Mide ekşimesi, yemek borusu zarının, fazla miktarda mide asidiyle karşılaşması sonucunda görülür. Bunun ilerlemesi durumunda kişilerin yemek borularında yara ve tahriş söz konusu olmaktadır. Mide ekşimesi sorunu tedavi edilebilir bir sorundur.
Mide sindirime başlamak için yiyecekleri, asitleri ve enzimleri birbirine karıştırır. Midede asitlerin tahrişe sebep olmasını engelleyen birçok koruyucu hücre bulunmaktadır. Yemek borusu aynı koruyucu mekanizmaya sahip olmadığından dolayı mide asidi ile sindirim sıvıları yemek borusuna geri dönerse yanmaya ve hasara neden olurlar.

Pek çok nedenden dolayı kişilerde oluşan mide ekşimesi, gastritin habercisi olarak da görülmektedir. Mide ekşimesi sigara ve alkol kullanımından, kötü beslenme alışkanlıklarından, çeşitli ilaçlardan kaynaklandığı gibi Helicopter Pylori, diye adlandıran bakteri türünden ve stres faktöründen de kaynaklanabilmektedir. Dengesiz ve kötü bir beslenme programı ile alkol direk olarak midenin mukozasını tahriş ediyor ve mide yanmasına yol açıyor.
Günümüzde beslenme listelerinde, sağlıklı gıdaların yer almaması ve kişilerin sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklarının fazla olması mide sorunlarına neden oluyor. Bilhassa aç karnına içilmiş olan acı kahve ve acı çay mide ekşimesine nende olduğu gibi çok acılı ve baharatlı yemekler, turşu, yağlı gıdalar, mayalı hamur işleri gibi besinler de bu mide ekşimesine neden olan faktörler arasındadır. On iki parmak bağırsağı ülseri ve bazı mide hastalıkları da mide ekşimesine, neden olmaktadır.
Bazı yiyecek ve içecekler mide asitlerinin salgısını artırmakta olup mide ekşimesine neden olabilir. Bazı reçetesiz ilaçlar da mide ekşimesini tetiklemektedir. Bunların dışına , alkol, kafein, aspirin, gazlı içecekler, asidik sıvılar (greyfurt, portakal, ananas), asidik yiyecekler (domates, greyfurt, portakal), çikolata mide ekşimesini tetiklemektedir.
Hamilelik döneminde de mide ekşimeleri görülmektedir. Çünkü karın boşluğunda baskıya sebep olarak mide ile yemek borusu arasındaki kaslarda gevşemeye neden olup mide asitlerinin yukarıya çıkmasına yol açmaktadır. Obezite hamilelik gibi mide ekşimesine yol açmaktadır. Ayrıca skleroderma ve sarkoidoz gibi hastalıklar mide ekşimesine yol açmaktadır.
Göğüs bölgesinde yanma ile birlikte boğazın arka kısmında ekşimsi bir tat veya boğazda sıkışma hissi mide ekşimesinin belirtilerindendir. Mide ekşimesi belirtileri nefes darlığı ile birleşirse ve kollara veya boyuna yayılırsa, sersemlik ya da soğuk terleme görülürse mutlaka uzman doktora başvurmak gerekir.
Mide ekşimesi alışkanlıkların değiştirilmesi ve çeşitli ilaçlarla (reçeteli ve reçetesiz) tedavi edilebilir. Nadiren cerrahi prosedürler de şiddetli ve kronik mide ekşimesi için mevcuttur.

Kilo vermek bazı hastalarda çözüm olabilmektedir. Fazla kilo mide üzerindeki baskıyı artırdığından dolayı asitlerin yemek borusuna dönmesine zemin hazırlar. Bu yüzden, fazla kilolardan bir an önce kurtulmak gerekmektedir. Mide ekşimesi şikayetli olanlar eğer sigara kullanıyorlarsa bir an önce sigarayı bırakmalıdırlar. Ayrıca mide ekşimesini tetikleyen yiyeceklerden uzak durmakta büyük yarar vardır. Sakız çiğnemek tükürük salgısını artırır. Tükürük midede toplanan asitlerin temizlenmesini sağlar. Asitlerin temizlenmesi neticesinde mide ekşimesi azalır ya da tamamen yok olur. Meyan kökü, maden suyu yine ekşimeye iyi gelmektedir. Gece uyurken başınızın seviyesini daha yüksek yastık kullanarak yükselmeniz yine ekşimeye karşı iyi gelecektir.

Bir Cevap Yazın