Merengue dansı nedir?

Merengue (merenge şeklinde okunur) dansı en sevilen, yapılması en kolay Latin danslarından merengue dansibiridir. Eğlenceli, rahat, coşkulu bir dans olarak gruplar bazında da sıklıkla yapılan bir sosyal dans şeklidir. Dominik Cumhuriyeti’nin yerel danslarından biri olan merengue, 19. yüzyıl ortalarında popülerleşmeye başlamış olup, günümüzde birçok ülkede eğitimi de verilen, çiftler ya da gruplar halinde sıkça icra edilen, izlemesi de oldukça keyifli Latin grubu dans türlerinden biridir.

Merengue dansının ortaya nasıl çıktığı ile ilgili farklı rivayetler bulunmaktadır. Rivayetlerden biri bu dansın, zincire vurulmuş kölelerin bu haldeyken hareket etme gayretleri neticesinde ortaya çıkan hareketlerin zamanla dans figürüne dönüşmesi suretiyle oluştuğu yönündedir. Bir başka rivayete göre ise; Dominik Cumhuriyetinde gerçekleştirilen bir devrimde bacağından vurulan bir eylemcinin kahraman olarak algılanması ve eve dönüş yolunda onu destekleyenlerin zıplamak, sürünmek, vs. figürler ile gerçekleştirdikleri gösterinin dansa çevirildiği şeklindedir.

Merengue dansında ayaklar ve kalçalar önemlidir. Teknik olarak çok basittir, kolaylıkla herkes yapabilir. Ayakların yerden 1-2 cm kaldırılarak tekrar yere vurulması, ayaklar sıra ile bu figürü gerçekleştirirken de kalçaların bol kıvrımlarla hareket ettirilmesi dansın temelini teşkil etmektedir. Arada omuzlar silkelenerek, kollar sallanarak da ritme uyum artırılır.

Merengue dansına eşlik eden müziklerde sıklıkla kullanılan enstrümanlar akordiyon, guira, davul (büyük ya da ikili küçük davul), marimba ve bandurriadır. Ritimler, süreklilik ve hız içeren tekrarlardan ibarettir. Ancak, merengue müziğinde çok farklı stiller de söz konusu olabilmektedir.

Merengue müziğinde son dönemlerde piyano, bas gitar, trombon, saksafon gibi enstrümanlar da kullanılmaya; müzik biraz daha modernize edilmeye başlanmıştır. Merengue müziği yapan sanatçılar arasında da Juan Luis Guerra, Elvis Crespo başı çekmektedir.

Bir Cevap Yazın