Menopoz nedir?

menopozKadınların yaşamlarının doğal sikluslarından biridir menstruasyon, yani regl dönemi. Bu dönem, her kadına göre değişmekle beraber genelde ileri yaşlarda (45-55 yaş arası) sona erer. Bu dönemin sona ermesi, kadının doğurganlığının sona ermesi demektir aynı zamanda. Menstruasyonun ve doğurganlığın sona erdiği bu döneme “menopoz” denir.

Menopoz doğal bir olaydır, bir hastalık ya da bir sağlık sorunu değildir. Menopoz kadınlarda yumurtalıkların görevlerini yapmamaya başlaması demektir. Yumurtalıkların ortalama bir ömrü vardır ve bu süre dolunca artık işlev görmez hale gelirler, bu ömür ortalama 35 yıldır. Yumurtalıkların işlev görmemesi, östrojen üretilmemesi anlamına gelmektedir. Östrojen üretilmesinin azalması ise “ani sıcak basması” gibi fiziki belirtilerin açıklamasıdır.

Menopoz %10’dan daha az oranda 40’lı yaşlardan daha önce görülebilmektedir. Geç görülmesi, hiç görülmemesi gibi erken yaşlarda görülmesi de tıbben çok arzu edilen durum değildir.

Menopoz döneminde kadınlarda önemli hormonal değişiklikler olduğundan fiziki bazı sıkıntıların yaşanması da söz konusu olmaktadır. Bu fiziki belirtilerin bazıları şu şekildedir:

  • Ani sıcaklık basması: Göğüs kısmında başlayıp, boyna ve yüze doğru yayılan sıcaklık hissi, çoğu zaman yüzde de kızarmaya sebebiyet verir. Kadınları sosyal anlamda da oldukça rahatsız eden bu belirti, menopozun en tipik belirtilerinden biridir.
  • Baş ağrısı ve/ veya baş dönmesi: Baş ağrısı ve/ veya baş dönmesi menopoz döneminde yaşanabilen belirtilerden biridir. Ancak, bu belirtiler çoğu zaman menopozun fiziki bir sonucu olmaktan ziyade, yaşanan önemli değişimin getirdiği sıkıntı ve gerilimin bir sonucu olarak da ortaya çıkabilmektedir.
  • Kiloda değişimler: Menopoz ile azalan fiziksel aktivite kilo alımını kolaylaştırır. Çoğu zaman tiroid faaliyetinin yavaşlaması gibi fiziki bir nedene de bağlı olabilen kilo değişimlerine bu dönemde dikkat edilmeli, aşırı kilo alımından kaçınılmalıdır.

Kadın yaşamında önemli bir eşik olan menopoz, bilinçli ve kontrollü bir şekilde yaşandığı sürece rahatlıkla adapte olunabilecek bir dönemdir.

Bir Cevap Yazın