Masalın çocuğun gelişimine etkisi nedir?

Hemen hemen hepimiz çocukluk dönemimizde başta annelerimizden olmak üzere pek çok aile büyüğümüzden çeşitli masallar dinlemiş yahut okumuşuzdur. Hatta günümüzde artık çocuk psikolojisi göz önüne alınarak onlar için özel olarak hazırlanan televizyon kanallarında dahi masal saatleri bulunmakta ve çeşitli masallar seslendirme eşliğinde görsellikle beraber çocuklarla buluşturulmaktadır.

masal_dinle

Çünkü; yakın zaman içerisinde masalın çocuklar üzerinde ne denli olumlu etkiler bıraktığı anlaşılmıştır. Bizler masalı çocuklarımızı oyalamak, hoş vakit geçirmelerini sağlamak yahut kolayca uyuyabilmeleri amacıyla okurken; esasında masal tüm bu işlevlerden çok daha fazlasını kendi içerisinde barındırmaktadır.

Masallar herşeyden evvel çocuğa içinde yaşadığı Dünya’dan başka bambaşka bir dünya sunar. Onu gerçek dünyadan alarak, olağanüstü olayların gerçekleştiği ve yine olağanüstü varlıkların yaşadığı bir diyara götürür. Burada cinler, devler, periler, cadılar ve daha pek çok gerçek hayatta karşılaşamayacağı varlık vardır. Dolayısıyla çocuğun düşünce dünyası değişir ve gelişir. Hayal dünyasının perdeleri aralanarak sınırları genişlemeye başlar.

Bunun yanısıra aynı zamanda masallar sayesinde çocuğun kelime dünyası da büyür. Özellikle masalların giriş ve sonuç kısmında yer alan birbirinden değişik tekerlemeler çocukların ilgisini fazlası ile çeker. Bu da onların kelime haznelerinin gelişmesini sağlar. Aynı zamanda masallar başından sonuna kadar ilgi çekici olayları barındırdığından, çocuk her zaman için masalı merakla dinler, kelimelere dikkat eder.

masal-prenses

Masal aynı zamanda çocukların merak duygusunu geliştirir, onlara bilme isteği ve soru sorma kabiliyeti aşılar. Çocuklar masallarda birbiri ardına gelişen ilginç olaylarla ilgili çeşitli sorular sorar. Bu soruların hepsi mutlaka cevaplanmalıdır. Aksi halde sorusuna cevap alamayan çocuk zamanla soru sormayı bırakır ve bu deneyim ilerleyen yaşlarında da onun soru sormaktan çekinen bir birey olmasına sebep olur.

Masallardaki sıra dışı durumlarla beraber aynı zamanda mekanlar da günlük hayattaki mekanlardan son derece farklıdır. Bu da çocukta yaratıcılığın gelişimine katkı sağlar. Yine olaylar arasındaki neden sonuç ilişkileri de çocuğun farklı bakış açılarına sahip olmasına yardımcı olur. Tüm bunların yanısıra masallarda bulunan iyi karakterler, bu karakterlerin birbiri ile yardımlaşmaları ve daha pek çok olumlu davranışları da çocuklara iyi insan olma yolunda örnek olur. Çocuklar etkilendikleri masal kahramanlarını kendilerine örnek alarak, onların doğru davranışlarını sergilemek ve onlar gibi olmak ister.

Bunların yanına ekleyebileceğimiz daha pek çok olumlu etkisi olmakla beraber ana hatlarıyla görüyoruz ki masal çocuğun zihinsel gelişimi için son derece önemlidir. Çocuğa küçük yaşta kitap sevgisi aşılamanın da yolu masallardan geçer. Bu sebeple çocuklarınıza masal okumayı yahut masalların yer aldığı çeşitli TV programlarını onlara izletmeyi, hatta mümkünse onlarla izlemeyi ihmal etmeyiniz.

masal

Bir Cevap Yazın