Mantar tedavisi nasıl yapılır?

Mantar tedavisini üç gruba ayırmak mümkündür. Mantar tedavisi ağız yolu ile alınan ilaçlar ile yapılabilmektedir. Kasık ya da ayak parmak arası mantarları 2 ile 4 hafta arasında ilaç alımı ile tedavi edilebilmektedir. Tırnak mantarlarının ise 3 aylık bir tedavi sürecine ihtiyaç duyduğu gözlenmektedir. İkinci grup tedavi yönteminde ise ‘sürülebilen’ krem, pomat ve solüsyonlar yer almaktadır. Üçüncü grup tedavi yöntemi ise ‘önlemeye’ yöneliktir. Banyodan sonra ayakları kurulamak ve ayakları kuru tutmak önem arz etmektedir. Tedavi yöntemleri ayrı ayrı uygulanabileceği gibi birlikte de uygulanabilmektedir. Mantar tedavi edilmez ise nelerle karşılaşabiliriz?

Mantar genel olarak yayılma özelliği göstermektedir. Beslenebileceği sürece yayılacaktır. Bağışıklık yetmezliği olan kişiler ve diyabet hastalarında geniş bölgelere yayılan mantar hastalıkları görülmektedir. Ayak mantar enfeksiyonlarında diyabetli hastalarda kangrene kadar ilerleyebilecek rahatsızlıklara sebep verebilmektedir. Ayak mantarı konusunda şeker hastaları mutlaka önlem almalıdır.

Mantar bulaşıcı bir cilt rahatsızlığıdır. Topraktan, hayvanlardan insanlara da geçebilmektedir. Mantar rahatsızlığı bulunan bir kişi ile aynı banyoyu kullanmak, ortak terlik kullanımı mantarın bulaşmasında etken rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra havuz etrafı, ıslak kum gibi alanlarda mantarın hızla yayılmasına olanak sağlanmaktadır.

Bir Cevap Yazın