Mango nasıl yenir?

Mango Hindistan’ın meşhur bir meyvesidir. Oval olup şekil itibari ile yumurtaya benzeyen bir meyvedir. Rengi sarıdan kahverengiye doğru değişebilmektedir. Meyvenin eti ise yine sarı ile açık turuncu arasında bir renktir. Oldukça sulu, lezzetli ve biraz ekşimsi bir meyvedir. Peki bu lezzetli meyveyi en doğru şekilde nasıl tüketebiliriz?

  1. Şekil itibari ile mango kesilirken yanlamasına değil, boyuna ve çekirdek hizasında kesilmelidir. Bu sayede bıçağınız da çekirdeğe saplanmayacak ve meyve ortadan ikiye ayrıldığında çekirdeği kolaylıkla çıkacaktır.
  2. Mangoyu ortadan ikiye böldükten sonra ortadaki çekirdekli kısmı ayırın.
  3. Eğer mangonuz yumuşaksa, içini bir kaşık yardımıyla kabuğundan ayırabilirsiniz.
  4. Eğer mangonuz sertse küçük bir meyve bıçağı ile elma gibi dilim dilim ya da kare
  5. şeklinde meyveyi kesebilirsiniz.

Peki mango ile ne tür tatlar yaratabilirsiniz? Sizlere yapımı pratik ve pratik olduğu kadar da lezzetli önerilerimiz var.

  1. Mangoyu püre haline getirip içine pudra şekeri katarak hem kolay hem de lezzetli bir tatlı yapabilirsiniz.
  2. Püre haline getirdiğiniz mangoyu, başka meyve püreleri ile karıştırarak; tatlılarınız için sos amaçlı kullanabilirsiniz.
  3. Yine pürenize farklı peynir çeşitleri rendeleyerek elde edeceğiniz karışımı, cips ya da kraker eşliğinde tüketebilirsiniz.
  4. Besleyici bir meyve olduğundan küçük çocuklarınıza pürenin içerisine biraz şekerleme katarak ya da meyve salatası halinde yedirebilirsiniz.
  5. Mangoyu baharat ile harmanlayarak; birçok turşu, reçel, pekmez ve yemek yapımında kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın