Makarna pişirmenin püf noktaları nedir?

Makarna pişirme yöntemi nasıl olmalı?

Makarnayı pişirmek oldukça kolay olmasına rağmen, bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekir. Makarnayı haşladığınız su ve tuz miktarının içine koyduğunuz makarnanın miktarı doğru ayarlanmalıdır. Bunun için sizlere pratik bir yol önerelim. 100 gram makarnaya, 10 gram tuz ve bir litre su kullanmak doğru seçim olacaktır. Bunun nedeni;

makarna

  • Makarna pişerken rahat hareket edebileceği bir alanı olmalıdır. Çünkü makarna piştikten sonra, 100 gram yaklaşık 200-230 gram bir hacme sahip oluyor.
  • Makarna tenceredeki su tam olarak kaynadıktan sonra atılmalıdır. Suyun içine atılan makarna soğuk olduğu için, ocağın altını hemen açıp, suyun kaynamasını sağlamalısınız.

Makarnanın tuzu, ocaktaki su kaynadıktan sonra yani makarnayı içine atmadan hemen önce ilave edilmelidir. Bunun nedeni tuzu erken atarsanız, suyun kayması daha geç olacaktır. Bu sebeple her 100 gram makarna için 10 gram tuz su kaynadıktan sonra ilave edilmelidir. Tuzun atılmasından sonra erimesini bekleyip, makarnaları ilave edin. Böylece tuzun makarnaya iyice nüfuz etmesine yardımcı olmuş olursunuz. Çünkü piştikten sonra attığınız tuz makarnaya nüfuz etmez.

Makarna ne kadar pişirilmelidir?

Makarna fazla pişirilirse, hazmı oldukça güç olacaktır. Bunun nedeni pişme sırasında parçalanan nişasta taneciklerinin, mide özsularını geçirme özelliğinin az olmasındandır. Bu sebeple makarna dişe dokunacak, diri ve yapışmayacak şekilde yani al dente şeklinde pişirilmelidir. Bu şekilde yapılacak olan tüketim ağızda daha fazla çiğneme gerektireceğinden ve daha çok tükürük salgılamasına neden olacağından hazmı kolaylaştırmaktadır. Makarnayı gerektiği gibi pişirmek bazı durumlarda saniyeler içinde gerçekleşir. Makarna dıştan içeriye doğru pişer. İç kısmı pişen makarna, en doğru şekilde pişmiş demektir. Tam olarak pişmemiş olan makarna, bölündüğünde orta kısmı beyaz olarak görülür. Bu süre çoğunlukla 10-13 dakika olarak gerçekleşir.

Makarna nasıl süzülmelidir?

Makarna pişti diye ateşten aldığınızda, aslında süzerken ve sosunu ilave ediyorken pişmeye devam edecektir. Bu nedenle haşladığınız makarnayı, soğuk suya temas ettirmeden, kevgirle süzün. Ardından sosunu ilave edip, hemen servise sunun. Sosu makarna sıcakken koyarsanız, makarna pişme durumunda olduğundan, gözenekleri açık olacaktır. Böylece sosu içine çekip, daha lezzetli bir makarna yiyeceksiniz. Eğer makarna salatası yapmak isterseniz, makarna biraz daha diri kalmalıdır. Bu nedenle haşladığınız makarnayı soğuk sudan geçirip, pişmesini durdurmanız gerek. Unutmayın sıcak olarak bekleteceğiniz makarna, beklediği sürede pişmeye devam edecektir.

Makarna soslarını hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler nedir?

Makarna ile karıştıracağınız sosları aynı anda hazırlamalısınız. Sos ve makarna 2-3 dakika içinde karıştırılmalıdır. Pişirdiğiniz makarnanın özelliğine uygun biçimde hazırladığınız soslarda, güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Yassı olan makarnalar peynirli, yoğurtlu soslu, kremalı, yumurtalı ve yoğun kıvamda olan soslar, yuvarlak ve uzun makarnada domates ve salçalı soslar, burgu makarnalar ise akıcı ve sebzeli soslar kullanmak doğru olacaktır. Makarnayı servis edeceğiniz tabağında sıcak olmasına dikkat edin. Isı kaybına uğramamış makarna, lezzetli bir şekilde tüketilir. Artık lezzetli bir makarna nasıl pişirilir öğrendik. Artık makarna pişirebiliriz.

Bir Cevap Yazın