Madonna kimdir?

GeMadonnarçek ve tam “adı Madonna Louise Ciccone” olan Madonna; 16 Ağustos 1958 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri Michigan eyaletinde doğmuş, ünlü bir şarkıcı, artist, dansçı ve film yapımcısıdır. Birçok unvanı ile ismi bir araya geliyor olsa da Madonna birbirinden güzel şarkıları ile oluşturduğu büyük hayran kitlesi ile unutulmaz bir yeri olan ve olacak olan bir şarkıcıdır. Şarkıları kadar sahne performanlarında yer alan muhteşem dans gösterileri de onun popun uluslararası kraliçesi olmasında önemli oranda etkili olmuştur.

Madonna’nın ilk şarkısı 1982 yılında yayımlanmış olan “Everybody” adlı şarkısıdır. Dünyada büyük çıkış yakalayan hit şarkısı ise 1983 yılında yayımlanmış olan “Holiday” adlı şarkısıdır. 1984 yılında yayımladığı “Borderline” adlı şarkısı ile başlayan Billboard Hot 100 liste başarılarında oniki şarkısının bir numara olmasının ayrıcalığını yaşamıştır. 2008 yılında bu alandaki başarıları ile Elvis Preley’nin elinde bulunan rekoru da egale etmiştir. Egale edilen başarıyı ise 2012′de rekor kırarak yükseltmiştir.

80′li yıllarda Madonna’nın dünyada her yaştan müzikseverin dilinden düşmeyen şarkıları arasında başı çekenler şunlar olmuştur;

Like A Virgin, La Isla Bonita, Like A Prayer, Material Girl, Papa Don’t Preach.

90′lı yıllarda da Madonna yine birbirinden başarılı hit şarkılarıyla döneme imza atmayı yine başarmıştır;

Vogue, Justify My Love, Take A Bow, Erotica, Frozen, Ray of Light.

2000′li yıllar Madonna’nın başarısından hiçbirşey almamış, hala birçok hit şarkısı ile dünya müziğine yön vermeye devam etmiştir;

Don’t Tell Me, Music, Hung Up, American Life, Sorry, 4 Minutes.

Madonna; albüm satış başarılarında çıtayı o derece yükseltti ki, Guinness Rekorlar Kitabı’na 2000 yılında 130 milyon adet albüm satış rakamı nedeniyle girmeye hak kazanmıştır. Guinness Rekorları şarkıcıyı 2007 yılında “Tüm Zamanların En Başarılı Kadın Müzisyeni” ilan etmiştir.

2010 yılında ise Madonna 275 milyon gibi inanılmaz albüm satış rakamı ile “Tüm Zamanların En Çok Satan Kadın Sanatçısı” ilan edilmiştir. Eskimeyen şarkıları her dem popülerliğini korurken, albümlerine ilave ettiği yeni şarkıları ile de hala üretkenliğinin ve performansının zirvesinde olduğunu tüm dünyaya göstermektedir.

2008,2009 yıllarında Stick&Sweet turnesinden 408 Milyon Dolar kazanarak “Tüm Zamanların En Çok Kazanan Solo Sanatçı Turnesi” rekorunu egale etmiştir; ki eski rekor da yine kendisine aittir.

30 yılı aşkın müzik kariyerine Madonna, yedi Grammy Ödülü, iki adet Altın Küre Ödülü, üç adet BRIT ödülü, otuz Billboard Hot 100, yirmi dört MTV ödülü olmak üzere birçok ödül ve unvanı sığdırmıştır.

Muhteşem müzik kariyerinin yanı sıra sinemada da kendini göstermek istemiş olsa da Madonna’nın oyunculuk performansı şarkı ve sahne performansının yanında oldukça sönük kalmıştır.

Bir Cevap Yazın