Mac bilgisayarlarda özel işaretler nasıl yapılır?

Bazen yazı yazarken klavyenizde olmayan özel karakterlere ihtiyaç duyarsınız. Yazı yazdığınız dilde olmayan harfler ya da ♥ ¶ gibi işaretleri kullanmanız gerektiğinde Windows işletim sistemli bilgisayarlar size “Karakter Eşlem” adlı programı sunuyor. Windows tuşuna basıp çıkan menüye Karakter eşlem yazdığınız zaman açılan pencereden istediğiniz karakteri seçip kopyalayabiliyorsunuz.

Peki, Mac bilgisayarlarda özel karakterleri nasıl yaparsınız? Sözü fazla uzatmadan bunu birlikte öğrenelim.

mac-ozel-isaret

  • Option / Alt tuşunu kullanın.

Option tuşu Windows’taki Alt tuşu ile aynı işlevi görür. Option tuşuyla birlikte basacağınız tuşlar yeni karakterleri ekranda size gösterir. Misal Option ve 1 = ¡, Option ve 2 = ™Option ve 3 = £ gibi karakterleri görüntülemenizi sağlar. Bazen de Option / Alt tuşunun yanı sıra shift tuşuna da basmanız gerekir. Hem Option hem shift hem de 1 tuşuna basarsanız ekranda / simgesi görünür. Option + Shift + 2 = € karakteri görünür.

  • Tüm özel karakterleri kullanmak için Klavye göstericiyi kullanın.

Menü çubuğundaki Klavye ve Karakter Görüntüleyici bölümüne tıklayın. Açılan pencerede Klavye Görüntüleyici‘yi seçin. Ekranınızda bir klavye çıkacak, burada Option / Alt tuşuna bastığınızda hangi tuş kombinasyonlarıyla hangi karakterleri yazabileceğiniz görünecek. Opt + Shift tuşlarına basılı tuttuğunuzda ise bu tuşlara bastığınızda hangi karakterleri ekleyebileceğiniz.

Dipnot: Eğer menü çubuğu üzerinde klavye ve karakter görüntüleyici görünmüyorsa Sistem tercihleri’nden Klavye sekmesini seçin. Bu pencerede Klavye ve Klavye Görüntüleyici menü çubuğunda göster seçeneğini işaretleyin.

Bir Cevap Yazın