Lucas Digne kimdir?

lucas-digne-kimdirPSG forması giyen Lucas Digne, 20 Temmuz 1993’te Fransa’da doğdu. Fransa liginda alt yaş kategorilerinde çeşitli takkmları gezdikten sonra 2005 yılında sonradan harikalar yaratacağı Lille’e transfer oldu. 2011 yılında Lille A takımına çıkmayı başaran Digne bu sıralarda Avrupa’nın çok önemli takımlarının radarına da girmeyi başardı.

20 yaşındaki bir sol bek için 15 milyon Euro
Yaz aylarında Türkiye’de düzenlenen U20 Dünya Kupası’ndaki performansı ile birlikte zirve yapmayı başardı. 15 milyon Euro’luk çılgın bir bonservis bedelini gencecik bir savunma oyuncusuna, Arapların himayesindeki PSG’den başka kimse ödeyemezdi, öyle de oldu. PSG, Digne için Lille 15 milyon Euro bonservis bedeli ödeyerek bu transferi bitirdi.

Aranılan hücumcu sol bek: Digne
Bahsettiğimiz üzere Lille alt yaş kategorilerinden itibaren dünyanın en önemli scoutlaı peşine takan Lucas Digne, bir sol bekte bulunması gereken tüm temel yetenekleri fazlasıyla barındırıyor. Hatta oyuncunun bazı özel yetenekleri olduğunı da söyleyebiliriz. Hücumcu yönü onu diğer sol beklerden fazlasıyla ayrı bir kefeye koyuyor. Sürekli hücuma destek veren bek oyuncuları arayan Avrupa’nın büyük kulüpleri bu yüzden onun peşine düşmüşlerdi. İkili mücadelelerde kolay yere düşmeyen genç oyuncu orta isabetinde de yaşıtlarına kıyasla çok daha fazla isabet oranınsa sahip. Üstelik bu ortalar sıradan ortaların dışında genellikle gollü ortalar yani asiste dönüşebiliyor. Digne bu yönüyle oyunu okuma ve öngörülerinde özel bir yeteneğe sahip diyebilirizz

Sorumluluk almayı öğrenmeli
Digne, genç bir oyuncu olması nedeniyle savunmada zaman zaman sorunluluk almaktan kaçabiliyor. Bu eksikliği zamanla düzelecektir. Oyuncunun daha fazla forma giymesi, üst düzey ıyuncular ile antrenman yapması ona artı bir değer katacaktır. Bunun dışında Digne, çok hücumcu bir bek olduğu için zaman zaman görev bölgesindeki yerini kaybedebiliyor. Takım savunması adına sıkıntı oluşturan bu durum, tecrübeli stoperlerin saha içindeki yönlendirmeleri ile zamanla gelişecektir.

Çakılı bir sol bek olmayan Digne ileri çıkışlarında etkili olduğu kadar görev verilmesi halinde orta sahanın solunda da görev yapabiliyor. PSG bu transfer ile uzun süre savunmasının sol bölümünü kapatmak istedi. 20 yaşındaki potensiyelli bek oyuncusunun Fransa Ligi’ndeki gelişimini tamamladıktan sonra başka dev bir kulübe transferi söz konusu olabilir.

Dünyanın en iyi beklerinden biri olabilir
Lille forması ile yakaladığı şansı PSG’de yakalayamayan Digne, yaklaşık 6 ya da 7 yıl sonra dünyanın en iyi sol bek oyuncuları arasında yer alabilir. Onu özel kılan yetenekleri gelişmeye devam ederse dünya futbolu adını uzunca bir süre manşetlerden okuyabilir.

lucas-digne-psg-en-iyi-sol-bek

DİGNE’NİN OYUN ÖZELLİKLERİ

  • Mücadele gücü

Digne’nin Avrupa futbolunda tutunabilmesi için daha saldırgan bir yapıda savunma yapması gerekiyor. Yetenekli bir oyuncu olmasına karşın ceza sahası içinde rakiplerine göz açtırmayan bir savunma oyuncusunun oluşu, büyük takımlar için hep önemli bir kıstastır. Digne, bu yüzden modern futbolunun yanına mücadele gücünü de olabildiğince üst düzeye çıkarmalı.

  • Yetenek gelişim

Digne, Lille formasıyla düzenli forma giydiğinden yeteneklerini sürekli geliştirme şansı buluyordu. Ancak PSG’de daha kaliteli futbolcular ve aşırı rekabet ortamı oyuncunun gelişimi konusunda yedek kulübesine bağımlı kalma korkusunu doğurabilir. Bate ve Kopenhag maçları olmak üzere Şampiyonlar Ligi’nde Lille ile sahne alan Digne ayrıca patlama yaptığı U20 Dünya Kupası’nda gelişimi için büyük tecrübe yaşadı. Şimdiki kulübü PSG’de oynamayacaksa mutlak suretle oynayabileceği bir takıma kiralanıp, yeteneklerinin gelişimine kaldığı yerden devam etmeli. Özellikle havadan ve yerden iyi pasör özelliği taşıyan futbolcunun bu yeteneklerini geliştirmesi ona çok ayrı bir değer katacaktır.

  • Hava topu yeteneği

Digne hava toplarında genel itibariyle başarılı bir bek. Lille kariyerinde hava toplarının % 75’ine sahip olarak harika bir istatistik başarısına imza attı. Ancak taktir edersiniz ki savunmadaki hava toplarını almak ne denli önemliyse, hücumda da hava topuna çıkıp gol atmak o denli önemlidir. Bu hususta kendisini mutlak suretle geliştirmesi şart.

  • Top sürme yeteneği

Digne, dripling yeteneği ile hücumda çok ayrı bir avantaj sağlasa da özellikle ilk topların kontrolünde ve top sürmede zaman zaman sıkıntı yaşabiliyor. Komple oyunculara baktığımızda topa hakim olup, sürme yeteneklerinin oldukça world class olduğunu görebiliriz. Genç Fransız için de top sürme yeteneği özellikle üstünde durulması gereken bir alan olarak göze çarpıyor.

  • Yerinde müdahale yeteneği

Savunma oyuncularından tüm beklenti, yerinde ve zamanında müdahaledir. İlk topta rakibinizi durduramazsınız sonrası için büyük sıkıntıya düşebilirsiniz. Oyun içinde devamlılığı yüksek olan Digne yerinde müdahaleleri ile pek bir sorun oluşturmuyor. Oyun sezisinin de bunda büyük bir payı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca genç yıldızın daha fazla tecrübe kazanması bu yeteneğinin gelişmesine fazlasıyla olanak sağlayacaktır.

EN ÖNEMLİ YETENEĞİ: Çabuk Öğrenme
Tüm bu yeteneklerinin dışında Lucas Digne’nin dünyanın sayılı sol bekleri arasına girmesinde en temel yardımcı faktör çabuk öğrenme özelliği olacaktır. Genç oyuncu gelişim evrelerinde çabuk öğrenme yeteneği ile birlikte hep ön planda olmayı başardı. Bundan sonraki yıllarda da Lucas Digne ismini sıkça duyma ihtimalimiz epey artıyor.

Bir önceki yazımızda, Chelsea’nin 1.91’lik yıldızı Romelu Lukaku’nun futbol hayatını ve nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu incelemiştik. Lukaku’nun Mourinho’ya nasıl kafa tuttuğunu bu sayfadan okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın