Lor peyniri nasıl yapılır?

İnsanın evde yaptığı gıdaları gönül rahatlığı içinde tüketmesi kadar daha güzel ne olabilir. Yapımı fazla zaman alan ve çok fazla uğraştıran gıdaları kendimiz yapmak istemeyiz, her zaman hazıra kaçarız ama lor yapımı puding yapmak kadar oldukça kolay bir peynir çeşididir. Kalsiyum yönünden son derece zengin olup kalorisi çok düşük olan bir besindir. Zeytinyağı, kekik, pul biber ilave edilerek kahvaltı sofralarını şenlendirir. Reçellerle, balla tüketebilir, çeşitli tatlı ve kek yapımında kullanabilir.
lor
Yüksek protein ve kalsiyum içeriğinden dolayı sporcu yiyeceği olarak da değerlendirilebilir. Lorun protein açısından yumurtadan daha fazla biyolojik değerliliği olduğu tespit edilmiştir. Bu değer yumurtada 100 iken, lorda ise 126 olup yumurtaya alerjisi olan biri lor yiyerek protein ihtiyacını çok rahat karşılayabilmektedir.

Lort peyniri için gereken malzemeler şunlardır: 5 litre süt, 2,5 cay bardağı elma sirkesi, 1 su bardağı ayran.
Hazırlanışı: ilk olarak pastörize edilmiş olan sütü ocağa alıp kaynama noktasına kadar kaynatıyoruz. Sütümüz kaynar kaynamaz iki buçuk çay bardağı elma sirkesinin bir kısmını ilave etmeye başlıyoruz. Çok yoğun ve yağlı bir süt kullandığını düşünüyorsanız. Sirke miktarınız tam 2,5 çay bardağı sirke olmalıdır. Sütün yoğunluğu ve yağı az ise daha az sirke kullanabilirsiniz. Sirkenin geri kalanını sütün kesildiğine tam olarak kanaat getirene kadar yavaş yavaş ilave etmeye çalışınız. En son bir su bardağı ayranı ilave etmemiz gerekiyor ve eklemeden sonra kısık ateşte kaynatma işlemine devam etmeliyiz.

Ayran kullanımı tamamen isteğe bağlıdır. Lorun biraz daha fazla olmasını isteyenler ve lorun tatlımsı tadını biraz olsun gidermek için ekleyebilirler. Yani biraz damak zevki ile alakalı bir durum olduğunu söylemekte fayda görüyorum. Yoğurt tadını biraz nötrleştirdiğini söyleyebilirim. Diğer turlu lorun tatlımsı bir tadı oluyor.

Sütü limon ya da yoğurtla da kestirilmesi mümkündür. Bu artık tercihinize kalmış. Süt tamamen kesildikten sonra ılıyana kadar kapağı açık bekletmek gerekiyor. Kesiğe bir yemek kaşığı kadar tuz ekleyip kaynar suda kaynattıktan sonra temiz bir tülbentten süzüyoruz.

Biraz süzüldükten sonra üzerine bir ağırlık koyarak sabaha kadar preslemek gerekiyor. Böyle kalıp halinde olması yine tercihinize kalıyor. Çoğu zaman presleme yapılmadığını görüyoruz. Üzerini strec filmle kapatıp buzdolabına kaldırabilirsiniz. Diğer peynirlere oranla pek dayanıklı bir peynir değildir. Bir hafta içinde tüketilmesi gerekiyor.

Bir Cevap Yazın