Liposakşın nasıl uygulanır?

Diyet ve egzersiz yaptığınız halde vücudunuzda bulunan bölgelerde istenmeyen yağlardan kurtulamıyorsanız liposakşın yöntemi sayesinde yağlardan kurtulabilirsiniz. Liposakşın yöntemiyle yağ aldırma iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Bunlardan biri kanül adındaki ince borularla deri altına girilerek buradan yağ çekilmesiyle uygulanan klasik liposakşın, diğeri ise lazerle uygulanan lazer liposakşındır. Bu yöntemler tek olarak uygulanabildiği gibi ikisinin bir arada kullanılmasıyla da uygulanabilir. Lazer ile uygulanan yağ aldırma yöntemi olan liposakşın, yağ dokusunun içine ince fiber optik kablo ile lazer enerjisinin aktarılması ve bu sayede yağ hücrelerinin parçalanması ile yok edilmesini sağlamaktadır. Lazer enerjisinin bir kısmı cilt altında ısıya dönüşerek gevşemiş olan cildin sıkılaşması ve kendini toparlaması sağlanır. Liposakşının klasik yollardan yani kanül adında borularla cilt altında bulunan yağların vakumlanmasıyla ciltte sıkılaşma ve toparlanma meydana gelmez. Sadece lazer kullanılarak yapılan liposakşın işleminde bu yararlı etkilerden faydalanabilirsiniz. Bu sebeple lazerle yapılan liposakşın tercih edilmektedir. Ancak büyük bölgelerde yağ eritilmesi yapıldığında, her iki yöntemin birlikte kullanılması tercih edilebilir. Bu yapılarak oluşan morlukların azaltılması, ödem ve şişlik oluşması önlenmiş olur. Klasik liposakşın yöntemi özellikle kol ve bacak içinde oluşan yağların çekilmesinde etkili olur.

Lazerle liposakşın nasıl yapılır?

liposakşın

Yapılan işlemden önce yağların fazla olduğu alanlar işaretlenir. Ardından verilecek olan foto termal enerjiden korunması için, işlem uygulanacak bölgeye lokal anestezi yapılır. Kısa bir süre beklenerek, ardından lazer fiber optik kablo cilt altına yağ dokusunun içine gönderilir. Burada taranan yağ dokusunun içine belirli oranda enerji verilerek işlem tamamlanır. Dikiş istemeyen işlem sonrasında bölgeye baskı uygulayacak bandaj uygulaması yapılır. Bu işlem lokal anesteziyle yapıldığından, şişlik ve morluk oluşumu daha az olacağından avantajlı sayılır. Bölgelerdeki yağlar için 15-60 dakika süren sadece bir defalık seans uygulanması yeterli gelir.

Lazer liposakşın kimlere ve hangi bölgelere uygulanabilir?

Kadın ve erkek gözetilmeden diyet ve egzersiz yapılarak istenmeyen yağlarından kurtulamayan kişiler için liposakşın uygulamasının uygun bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Bölgeye lokalize olan inatçı yağ birikimleri bu yolla kolayca yok edilebilir. Vücutta yağ sorunu oluşan her bölgede uygulanması yapılabilir. Karın bölgesinde, sırtta, belde, çenede, gıdı ve yüz gibi ince deride, kol sarkması gibi alanların tamamında güvenle kullanılabilir.

Lazer liposakşın ve klasik liposakşın arasındaki farklar nedir?

  • Lazerle uygulanan liposakşın sonunda kanama ve travma oluşmaz.
  • Lazer liposakşın klasik yöntemle yapılan liposakşına göre daha az ağrı yapar.
  • Sorunlu ciltlerde lazerle uygulanan liposakşın sarkmaya neden olmaz.
  • Lazerle yapılan liposakşında hafif bir şişliğin dışında herhangi bir yan etki görülmez.
  • İyileşme döneminde lazerle yapılan operasyonlar sonunda bandajlara gerek kalmaz.

Liposakşın yönteminde genel ya da lokal anestezi uygulanabilir. İşlem genel anestezi altında yapılırsa hastanede bir gece kalmak gerekmektedir. Lokal anestezi uygulandığında hasta birkaç saat sonra hastaneden çıkış yapılabilir.

Liposakşın uygulaması öncesinde neler yapılmalıdır?

Sigara içenler bunu liposakşın uygulamasının en az on beş gün öncesinde bırakmalıdır. Kanamayı arttıran aspirin gibi ilaç kullananlarda ilaçları uygulamadan bir süre önce kesmelidir.

Liposakşın uygulaması sonrasında yaşananlar nedir?

Uygulama yapılan yere elastik bir bandaj sarılmakta ve kişiye korse giydirilmektedir. Kişiler bu korseyi ortalama olarak bir ay süreyle giyerler. Bu sürede vücutta şişlik hissedilebilir. Klasik yöntemle kullanılarak yapılan liposakşın sonunda morluk, ödem ve şişlik meydana gelebilir. Bu nedenle bu sürede kişinin kilosu ameliyat öncesinde olduğu gibi olabilir. Bir ay içinde ödemin dağılmasıyla birlikte kiloda azalma oluşur. Bu süreçte hastanın diyet yapması gerekiyorsa buna uyması gerekir.

Bir Cevap Yazın