Leonardo da Vinci kimdir?

1452 yılında İtaya’da doğan ressam, mucid, heykeltıraş ve bilim adamıdır. Soylu bir babanın evlilik dışı doğan oğlu olan Leonardo, dünya üzerinde gelmiş geçmiş en büyük sanatçı kabul edilmektedir. En önemli resimleri Mona Lisa ve Son Yemektir.

Leonardo, dedesi tarafından büyütülmüştür ve amcası dışında, ailesi içinde hiç kimse tarafından sevilmemiştir. Dedesi ve babaannesinin ölmesi üzerine babasının yanına Floransa’ya giden Leonardo, o dönem gayri meşru çocukların üniversite eğitimi alması yasak olduğundan dönemin ünlü ressamı Andre del Verrocchio tarafından çırak olarak seçildi. Birçok ressam ve heykeltıraş ile birlikte çalışmaya başlayan ve farklı konulara eğilimleri olan Leonardo müzikle de burada tanışmıştır. Daha sonraki 17 yıl boyunca, Milano Dükü Sforza’nın yanında çalışmıştır. Dük için bu süre içinde resim, heykel ve silah tasarımları yapmıştır. 1485-1490 yılları arasında, mekanik, geometri, bina mimarileri, anatomi çalışmaları yapmış ve öğrenci yetiştirmiştir. 1490-1495 arasında kişisel defterine aldığı notlar ve çizimler bu gün müzelerde sergilenmektedir. En büyük koleksiyon, bu gün Bill Gates’te olan hidrolik çalışmalarıdır. Mona Lisa resmi için, 1503 yılında çalışmaya başlamış bu resmi ölümüne kadar yanından ayırmamış hatta gezilere beraberinde götürmüştür. Çok sevdiği amcası ölünce tüm mal varlığını ona bırakmıştır. 1513-1516 yılları arasında papa için çalışmıştır. Anatomi incelemelerini en geliştiği dönemdir. Fakat, papa bu çalışmaları ona yasaklamıştır. 1516 yılında Kral 1. Fransis’ten baş ressam, heykeltıraş ve mimar olmak için davet almıştır. Kraliyet sarayının yakınında onun için özel yapılan konağa yerleşmiştir ve kral onu çok sevdiğinden, hayranlık duyduğundan sık sık ziyaret ederek, sohbetler etmiştir.

1519 yılında, 67 yaşında hayata veda eden Leonardo, Amboise’daki Saint Florentin Klisesin’de toprağa verilmiştir. Gelmiş geçmiş en büyük sanatçılardan olan Leonardo belirli gizemleri de taşımaktadır. Özellikle ‘’Son Yemek’’ resminde çizimlerin içinde sırlar barındırıldığı düşünülmektedir. Bu nedenle de araştırmalar yapılmaktadır.

Aşağıdaki videoda da Leonardo da Vinci’nin tasarladığı vida, çivi ve yapıştırıcı kullanmadan yapılmış bir köprünün modelinin nasıl yapıldığını bulabilirsiniz:

Bir Cevap Yazın